válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete skoncovat s chemií pro vaše vlasy? Zkuste alternativy z viktoriánských dob

Chcete skoncovat s chemií pro vaše vlasy? Zkuste alternativy z viktoriánských dob
Zdroj: ourheritageofhealth.com

Trendem v oblasti péče o vlasy je v poslední době takzvaná no poo metoda, tedy mytí vlasů bez šampónu. Pokud se bojíte vzdát se všech čistících prostředků, můžete zkusit alternativy. Inspiraci hledejte například ve viktoriánské době.

Simona Knotkova 23. srpna 2016

Mýdlo

„K očištění vašich vlasů není nic lepšího než mýdlo a voda… Lehké mýdlo důkladně a ve velkém množství rozetřete do vlasů. Poté ho celé opláchněte vodou,“ stojí v publikaci Hints on health z roku 1879.

Používala se zejména mýdla na bázi olivového oleje a toaletní, která byla jemnější než mýdla určená na praní. Jaký typ bude vyhovovat vám, závisí i na kvalitě vody. Tvrdá voda ve spojení s mýdlem může zanechat vaše vlasy lepkavé.

Ocet

„Ocet a voda dobře vyčistí kořínky vlasů,“ radí Decorum z roku 1879. Ne pro každého už může být příjemné jeho štiplavé aroma. Za pokus to nicméně stojí. Ocet uvede do rovnováhy pH vašich vlasů, a dodá jim tak na lesku a hebkosti.

Černý čaj

Černý čaj najdeme doma asi všichni. Byla by ale škoda využívat ho pouze ke konzumaci. V 19. století si ho totiž obzvláště pochvalovali pro jeho blahodárné účinky na vlasy.

„Pokud chcete mít dobré vlasy, nikdy na ně neaplikujte kosmetiku. Nepoužívejte nic jiného než silný vychlazený černý čaj. Malou houbou ho vetřete ke kořínkům každý večer před spaním a totéž opakujte ráno,“ doporučuje Godey’s Lady’s Book z roku 1867.

Tato metoda je nicméně vhodná spíše pro nositele tmavých vlasů. Světlejší by mohl černý čaj dočasně ztmavit.

Rozmarýn

Rozmarýn přidá vaším vlasům přirozený lesk. Starší publikace ho doporučují ve všech možných formách, ale zkusit ho můžete například v podobě čaje. Počkejte až tekutina vychladne a poté si jí opláchněte vlasy. Používat ho můžete také v kombinaci s octem. Bylinka vaše vlasy provoní a zbaví je octového aroma.

Žloutky

„K očištění dlouhých vlasů použijte žloutky s pintou jemné vody. Aplikujte teplé, teplou vodou je následně omyjte,“ píše Godey’s Lady’s Book z roku 1869.

Žloutky se na vlasy ostatně používají i dnes jako vyživující a hydratující maska. Také v tomto případě můžete zkombinovat vajíčka například s rozmarýnovým čajem. Směs si naneste na vlasy, zabalte do ručníku a nechte deset až patnáct minut působit.

Rum

„Nový anglický rum, pravidelně používaný k mytí vlasů, je zanechává čisté, zbavené nemocí a podporuje jejich růst více než makasarový olej,“ tvrdí The American Frugal Housewife z roku 1833. Metoda je nicméně vhodná spíše pro ty, kterým se mastí vlasy. V jiném případě je může alkohol ještě více vysušit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu