válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete se rychle a účinně naučit novou věc? Následujte rady Richarda Feynmana!

Chcete se rychle a účinně naučit novou věc? Následujte rady Richarda Feynmana!
Zdroj: messagetoeagle.com

Jste ze školy venku už nějaký rok? Neznamená to, že byste se neměli dál učit novým věcem. Vlastně naopak. Dnešní doba si vyžaduje bdělost v jakémkoliv věku. Podle metod Richarda Feynmana vám ale učení půjde jako po másle.

Simona Knotkova 6. prosince 2017

Richard Feynman (1918-1988) byl americký teoretický fyzik a nositel Nobelovy ceny. Světu přinesl také techniku snadného a efektivního učení. Díky jejím čtyřem krokům nejenom důkladně porozumíte učené látce, ale také si ji lépe zapamatujete.

Postup je následující:

1.) Představte si, že to vysvětlujete dítěti

Když se učíte něco nového, představte si, že jste učitel, který má látku vysvětlit malému dítěti. Vezměte si papír a začněte sepisovat poznámky. Dítě ještě nerozumí složitým a odborným výrazům, proto budete muset probíranou tematiku zjednodušit tak, aby jí dokázalo porozumět. Sami sebe tak donutíte danou věc do hloubky poznat a zapsat si ji do paměti. Taky zjistíte, ve kterých znalostech máte mezery, co jste už zapomněli nebo čemu sami pořádně nerozumíte.

2.) Doplňte si mezery

Jakmile odhalíte své slabiny, k látce se znovu vraťte či si vyhledejte věci, které jste nevěděli. Po této revizi vědomostí znovu opakujte krok jedna. Narazili jste při něm na další mezery? Opět si je doplňte a celé kolo opakujte tak dlouho, dokud nebudete moci probíranou věc bez zádrhelů vysvětlit.

3.) Přeorganizujte si své poznámky

V tomto bodě byste už měli mít hotový jasný a pochopitelný výklad. Projděte si znovu své poznámky a zkuste si je nahlas přečíst. Pokud něco nefunguje, poznámky si přeorganizujte. Nezapomeňte, že je má pochopit malé dítě, proto se nebojte dalšího zjednodušení.

4.) Své vědomosti předejte dál

Poslední krok je dobrovolný. Pokud si chcete ověřit, že novým vědomostem skutečně rozumíte, vyberte si člena rodiny či blízkého, který o dané problematice příliš neví, a udělejte mu výklad. Když nebude něčemu rozumět a vy nebudete schopni mu to vysvětlit, objevíte další mezeru, kterou můžete spravit předešlými postupy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu