válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete se dožít vysokého věku? Vědci už ví, co pro to máte udělat

Chcete se dožít vysokého věku? Vědci už ví, co pro to máte udělat
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vědci z newyorské Cornellovy univerzity se pokoušeli zjistit, co prodlužuje délku života. Jejich výsledek vás asi (ne)překvapí.

Simona Knotkova 16. června 2016

Pomocí algoritmů vytvořili badatelé počítačový model. Jeho součástí bylo celkem čtyři sta virtuálních jedinců napříč čtyřiceti generacemi. V podstatě se jednalo o simulátor evoluce. Každý ze zkoumaných objektů měl rovněž různé povahové rysy. V simulovaném prostředí se měli pokoušet najít potravu, které někde bylo dostatek a jinde zase chyběla. Vědci zjistili, že bez ohledu na to, jak moc bylo v určitém terénu jídla, evolučně dopadli lépe vždy ti, kteří si dlouhodobě udržovali pozitivní pohled na svět. Naopak brzy umírali modeloví lidé, kteří se dokázali radovat jen z chvilkových potěšení.

„Je skutečně vhodné, především ve chvílích nezdaru, abychom se namísto chvilkových požitků raději soustředili na dlouhodobější pohodu a byli méně závistiví,“ říká profesor psychologie Shimon Edelman.

Dlouhodobě spokojenější byli dle výzkumu také ti, kteří měli potomky. V jejich případě zůstávali déle živé vzpomínky na minulé štěstí.

Experiment tedy znovu potvrdil, že tajemství dlouhého života je skryto v naší hlavě a duševní pohodě. Pokud hledáte štěstí, podle Edelamana byste se ale měli vyhnout všem senzacechtivým příručkám a raději se pokusit zjistit, co nejvíce činí šťastnými konkrétně vás.

„Místo abyste se slepě spoléhali na rady od samouků, poznejte sami sebe – jaký je váš mozek/mysl, jak pracuje a jak spolupracuje s okolím. Pak budete sami vědět, co je pro vás nejlepší.“

Další články

Zavří­t reklamu