válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete netradiční pohřeb? Firma nabízí vysypání popele z hranice vesmíru

Americká firma Mesoloft vyvinula speciální urnu, kterou je schopna vyslat do nejvyšších částí stratosféry, až k samé hranici vesmíru. Odtud pak hodlá rozprašovat popel zemřelých.

Tomáš Chalupa 11. ledna 2015

Speciálně upravenou urnu vynese do atmosféry héliem naplněný balón. Podobný použil například Felix Baumgartner při svém historickém skoku. Balon je schopný vystoupat do výšky 22 kilometrů. Tam se dvířka urny automaticky otevřou. V urně je vakuum, takže okolní tlak popel spolehlivě rozpráší do prostoru. Na balonu je nainstalována GoPro kamera, která celý proces snímá a přenáší na zem. Odtud jej sledují pozůstalí v rámci pohřebního obřadu.

Odborníci firmy řeší poměrně kuriózní otázku. „Lidé chtějí vědět, jak dlouho bude popel jejich zemřelých přítomen v atmosféře, než klesne na povrch. V této věci nemají vědci úplně jasno. Jako model nám slouží popel, který se uvolňuje ze sopek. Ten zůstává ve vzduchu několik měsíců a může za tu dobu klidně obletět celou planetu. A to přitom zdaleka neklesá z takové výšky, jako je náš balon. Takže klientům můžeme slíbit, že prach jejich nebožtíků bude ve vzduchu opravdu hodně dlouho,“ stojí v textu na webových stránkách společnosti.

Netradiční pohřeb samozřejmě něco stojí a tenhle rozhodně patří mezi ty nejdražší. Pokud nebožtíkův popel odletí v balonu ze startovacích ploch v Novém Mexiku nebo Coloradu, tak pohřeb vyjde na tři tisíce dolarů. Z jakéhokoliv jiného místa už to vyjde na osm tisíc dolarů. Zatím si novinku v pohřebnictví sice nikdo neobjednal, ale firma je přesvědčena, že zájem bude velký. Takže pokud byste chtěli, aby váš popel kroužil třeba celé roky v atmosféře, začněte šetřit.

Další články

Zavří­t reklamu