válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete dodělat školu? Ve Filipínách pro to musíte zasadit stromy

Chcete dodělat školu? Ve Filipínách pro to musíte zasadit stromy
Zdroj: cnnphilippines.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Sněmovna reprezentantů schválila třetí a zároveň poslední čtení návrhu zákona, podle něhož všichni absolventi musí zasadit nejméně deset stromů. Vláda tak chce zajistit zdravé prostředí pro příští generace.

Simona Knotkova 3. června 2019

Nový zákon se nebude týkat pouze maturantů, ale i žáků základní školy a studentů vysoké školy. Pokud budou chtít studium řádně zakončit, ještě před absolvováním musí každý z nich zasadit nejméně deset stromů. Norma byla pojmenována jako Absolventský odkaz životnímu prostředí.

„S více než 12 milióny absolventů základních škol, skoro 5 milióny maturantů středních škol a téměř 500 tisíci absolventů vysokých škol v každém roce nám nová iniciativa, pokud se správně ujme, zajistí ročně nejméně 175 miliónů nových stromů. Z hlediska jedné generace může být díky tomu vysázeno minimálně 525 miliard stromů. I kdyby z nich mělo přežít jen deset procent, pořád se jedná o 525 miliónů stromů, z nichž se mohou mladí lidé, kteří v budoucnu převezmou vedoucí úlohu, radovat,“ sdělil člen filipínské sněmovny a hlavní autor nového zákona Gary Alejano.

Autor zákona Gary Alejano

Autor zákona Gary Alejano

Stromy se budou podle plánů vlády sázet doslova všude. O nové přírůstky se rozrostou lesní i mangrovové plochy, chráněné krajiny i domorodé oblasti, města i opuštěné lokality, na kterých se kdysi těžilo. Vysazování se bude přitom řídit přírodními zákonitostmi a každé z území se zvětší o stromové druhy, které jsou pro něj, jeho klima a topografii typické. O následnou péči se již postarají vládní agentury.

„Uznáváme, že naše mládež má právo na vyvážené a zdravé prostředí. Na stranu druhou neexistuje důvod, proč by se na tomto stavu nemohla podílet, a nemohla tak zajistit, že se tato představa promění ve skutečnost,“ pokračuje Alejano.

Podobně vstřícný krok k přírodě zavedla například i škola v indickém městě Guváhátí. Tamní studenti musí pro změnu platit „školné“ v podobě sbírání plastového odpadu, který se valí v místě jejich bydliště. Vedení tak chce děti upozornit na škody, jaké plasty páchají v asijských zemích, a naučit je ekologickému chování. Díky penězům za recyklaci se navíc některé z dětí mohou nadále vzdělávat a nemusí pracovat jinde.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu