válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete být blíže Bohu? Německý farář radí pít whisky

Chcete být blíže Bohu? Německý farář radí pít whisky
Zdroj: odditycentral.com

Jak naučit muže chodit do kostela? Německý farář Thomas Eschenbacher našel prostředek, který zaručeně platí na velkou část lidí - alkohol.

Simona Knotkova 1. února 2019

Kdo někdy pil whisky či jiný alkoholický nápoj, musí dát třiapadesátiletému faráři z bavorského Hammelburgu za pravdu. Popíjení destilované či kvašené tekutiny člověka po nějaké době přenáší do jiných sfér a s nadsázkou se dá říct, že je skutečně blíže Bohu. Thomas Eschenbacher si tuto myšlenku však přebral doslova a rozhodl se, že pomůže mužům hledat Boha právě pomocí alkoholu. Konkrétně vyzrálé skotské whisky. Jak totiž už za svou praxi zjistil, samotné čtení Bible nemá moc znatelný účinek.

Na nápad přišel, když sám s přáteli zlehka popíjel whisky a povšiml si, jak snadné je v takovém stavu zahájit konverzaci. Nápoj fungoval jako skvělý katalyzátor komunikace. Pro třicet zájemců poté nechal vypsat setkání s whisky. Asi není žádné překvapení, že místa byla ihned vyprodána.

„Nikomu nebudu vrážet do rukou Bibli a říkat mu: ‚Přečti si to, pak to pochopíš.‘ Naše schůzka nemá nikomu víru objasňovat jako vědu, ale má lidem dopomoci pochopit ji svým srdcem,“ rozpovídal se o svých záměrech Eschenbacher.

Dodal, že setkání nemá být pouze hovorem o víře, ale muže má taky pobídnout k tomu, aby zvolnili a na chvíli přemítali o svých životech. „Naše doba je hektická. Na všechno chceme mít osm hodin. Whisky potřebuje ale nejméně deset let, aby byla dobrá, takže mé poselství nebude krátkodobé.“

Jeho nadšení pro věc trochu brzdí kostel samotný. I když proti spojení víry a menšího množství alkoholu vedení církevního stánku nic nenamítá, o něco méně se mu líbí skutečnost, že setkání s whisky nejsou určena pro ženy.

„Náš kostel se neztotožňuje s myšlenkou spolků, které některé lidi vylučují,“ nechal se slyšet mluvčí kostela Magnus Lux.

Farář si však z kritiky nic nedělá a na svém programu nehodlá nic měnit. „Vše má svůj původ v myšlence, že whisky je obecně mužské pití. Byla to tedy skvělá šance, jak nabídnout náboženské služby mužům,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu