Na šansoniéra, skladatele a herce Charlese Aznavoura vzpomíná tuzemská hudební scéna jako na charismatického umělce. Zpěvák arménského původu, který v České republice vystoupil naposledy letos v březnu, se pro mnohé z nich stal inspirací a například Karel Gott nebo Hana Hegerová zařadili jeho písně do svého repertoáru.

Na šansoniéra, skladatele a herce Charlese Aznavoura vzpomíná tuzemská hudební scéna jako na charismatického umělce. Zpěvák arménského původu, který v České republice vystoupil naposledy letos v březnu, se pro mnohé z nich stal inspirací a například Karel Gott nebo Hana Hegerová zařadili jeho písně do svého repertoáru. | zdroj: Profimedia.cz


Charles Aznavour složil přes tisíc písní, některé známe z podání předních českých zpěváků

TÉMATA: zpěváci | francie | šansony | charles aznavour | coververze

user-avatar

Yvonne K.

2. 10. 2018 | 09:00

Když v roce 1998 pořádala americká televizní stanice CNN anketu o největšího umělce století na celém světě, vyhrál ji překvapivě francouzsko-arménský šansoniér Charles Aznavour. Za sebou nechal i krále rokenrolu Elvise Presleyho nebo držitele Nobelovy ceny Boba Dylana. Ve Francii je tak velkým pojmem, že se jeho písničky učí děti na školách.

Charles Aznavour (1924–2018) byl často označován za “francouzského Franka Sinatru”. Za svůj dlouhý život složil nebo se podílel na složení více než 1300 písní a prodal na 180 milionů hudebních nosičů. Mnoho z nich zpíval sám svým charakteristicky chraplavým hlasem, další napsal pro jiné slavné zpěváky. Na začátku své kariéry spolupracoval s legendární šansoniérkou Édith Piaf, která jej v roce 1945 vzala na své turné do Spojených států a Kanady, kde slavili velký úspěch. “Byla první, kdo ve mne věřil a ponoukal mě k vlastní tvorbě," řekl v lednu v rozhovoru pro Deník.

Jeho písničky zpívalo mnoho osobností světové hudby od Freda Astaira a Binga Crosbyho po Raye Charlese nebo Lizu Minnelli (s tou Charles Aznavour nazpíval duet Mon emouvant amour). V roce 1974 nahrál americký jazzman Jack Jones album celé sestavené z písní Charlese Aznavoura nazvané "Write Me A Love Song, Charlie", které bylo znovu vydáno v roce 2006. Pro komedii Notting Hill nahrál zase britský hudebník Elvis Costello slavnou Aznavourovu skladbu "She".

Písničky Charlese Aznavoura také často zpíval jeho dobrý přítel, španělský tenor Plácido Domingo. Především pozoruhodnou a výjimečnou verzi Ave Maria z roku 1994, která se řadí k vrcholům Aznavourovy tvorby.

Z bohatého portfolia Aznavourových šansonů si některé vybrali do svého repertoáru i čeští zpěváci.   

Karel Gott: Když jsem já byl tenkrát kluk (1971)

Český text: Zdenkě Borovec 

Waldemar Matuška: Jezebel (1964)

Český text: Zdeněk Borovec 


Helena Vondráčková, Marta Kubišová : Donchuán s klarinetem, 1966

Český text: Jan Schneider

Judita Čeřovská: Můj ideál (1964)

Český text: Jiřina Fikejzová

Pavel Bartoň: S ní (1975)

Český text: Zdeněk Borovec

Eva Olmerová: Smíš (1979)

Český text: Aida Brumovská

Marie Rottrová: Máma (1982)

Český text: Jiřina Fikejzová


Hana Hegerová: Já se vrátím (1971)

Český text: Pavel Kopta

Jaromír Nohavica: Knihovník (1974)


 

user-avatar

Yvonne K.

2. 10. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu