válkaČeskoslovenskoobjevy

Charita prodala údaje o bohatém vdovci, britští šmejdi ho připravili o statisíce

Charita prodala údaje o bohatém vdovci, britští šmejdi ho připravili o statisíce
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Že problematika nejrůznějších podvodných firem není jen doménou České republiky, ukazuje i nešťastný případ Samuela Rae. Jeho citlivá data prodala charita – dvěstěkrát. A starému nemocnému muži tím začalo peklo na zemi.

Tomáš Chalupa 2. září 2015

Sedmaosmdesátiletý bývalý voják Samuel Rae trpí demencí. Je podporovatelem charitativní organizace na boj proti rakovině. Jednoho dne vyplnil její nevinně se tvářící dotazník, ovšem zapomněl vyplnit malou kolonku s nápisem: Neposkytujte tyto údaje dalším stranám. Toto opomenutí ho přišlo draho.

Charitativní organizace prodala data z dotazníku minimálně 200 subjektům, v drtivé většině podivným firmám a spamerům. Informace o něm, včetně toho, že je poměrně bohatý a současně trpí demencí, dostalo 88 dalších dobročinných organizací. Téměř okamžitě ho začaly bombardovat nejrůznější spolky a firmy s žádostí o příspěvek, nebo nabídkou služeb, z nichž nejvíce bylo těch podvodných. Telefonátů a dalších kontaktů bylo minimálně 700. Jméno Samuela Rae se dostalo na mnoho seznamů, které obsahují jména bohatých a starých lidí, které je lehké „oškubat.“ Několikrát za den mu volali lidé vydávající se za dobročinné spolky.

Některým trikům Rae podlehl a přišel tak celkem o 35 000 liber. Přestože žádal charitu na podporu léčby rakoviny, aby ho už nikdy nekontaktovala, volali mu z ní opakovaně po dalších pět let. Podobných firem a organizací byly desítky. Syn Samuela Rae Chris byl zděšen a začal bojovat za to, aby se charity a dotčené organizace vzdaly podobné praxe. Jenže narazil. Kvůli nevyplněné kolonce v dotazníku bylo vše legální. Britský ministr sociálních věcí Rob Wilson k tomu řekl, že: „Podobná praxe je naprosto nemorální. Pokud je legální, je potřeba ihned změnit zákon.“

Celý případ je o to otřesnější, že Raeovy data prodala charita, které on sám dobrovolně přispíval svými penězi. Mluvčí charity ale jakékoliv pochybení odmítl, pouze se omluvil za opakované kontaktování telefonem i přes výslovný odpor Rae. Prý šlo o selhání jednotlivce. Raeovo jméno má nyní k dispozici tolik firem a je na tolika seznamech, že proud podvodů a žádostí o peníze zřejmě neskončí až do jeho smrti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu