válkaČeskoslovenskoobjevy

Charita ji přivedla na buben: bývalá čínská milionářka je v bankrotu kvůli adopci 75 sirotků

Charita ji přivedla na buben: bývalá čínská milionářka je v bankrotu kvůli adopci 75 sirotků
Zdroj: Shanghaiist
+ 1 fotka+ 2 fotky

Kdysi úspěšná čínská podnikatelka se až po uši topí v dluzích. V průběhu posledních 20 let adoptovala 75 opuštěných dětí a nyní má problém je všechny uživit. Ke všemu onemocněla rakovinou a její vlastní syn s ní nemluví.

Markéta Oderská 25. června 2015

V případě 46leté Li Li Ťüan z čínské provincie Che-pej se bezezbytku naplnilo přísloví, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Také by se dalo říci, že to se svou velkodušností a dobročinností poněkud přehnala.

Li Li Ťüan se stala milionářkou v 80. letech, kdy úspěšně rozjela své podnikání v oděvnictví a investovala do těžby železné rudy v místním dole. Posílena ekonomickými úspěchy se začala od roku 1995 ujímat nemocných a postižených dětí, kterých se zřekly jejich vlastní rodiny, a rovněž sirotků, jejichž rodiče zahynuli při důlním neštěstí. Zpočátku šlo všechno hladce a Li byla schopna z vlastních peněz financovat veškerou péči o děti. Zlé časy však udeřily, když úřady zavřely kvůli městské zástavbě důl, který byl jejím hlavním zdrojem příjmů. Li postupně prodávala jednu nemovitost a cennost za druhou, aby měla z čeho svou početnou rodinu uživit.

Li se ujala i dětí nemocných a postižených, které jejich vlastní rodiče kvůli postižení nechtěli. Sama je však nemocná.

Li se ujala i dětí nemocných a postižených, které jejich vlastní rodiče kvůli postižení nechtěli. Sama je však nemocná.

Jako by toho nebylo málo, v roce 2011 lékaři ženě zjistili lymfatický nádor v raném stádiu. Li strávila v nemocnici jen sedm dní. „Léčba stála příliš mnoho peněz a já je chtěla dát raději dětem,“ vysvětlila Li, proč přerušila léčení.

Vzhledem k narůstajícími počtu adoptovaných dětí netrvalo dlouho a Li začala trpět nedostatkem peněz. Od roku 2011 měsíční výdaje za provoz jejího soukromého „dětského domova“ překročily veškeré její příjmy. Ačkoli někteří příbuzní a přátelé se snažili Li vypomoci a rovněž charita jí věnovala nějaké dary, nestačilo to, aby pokryla své vysoké náklady. Nyní se její dluhy vyšplhaly na více než dva miliony jüanů (v přepočtu okolo 7 700 000 korun).

Li a její děti

Li a její děti

To však není všechno, co Li v současné době trápí. Její jediný vlastní syn Siao Wen s ní už deset let nemluví. Nemůže jí totiž zapomenout, že se na něj kvůli adoptovaným dětem vykašlala. Siao si v roce 2004 vážně poranil páteř a musel jít na operaci. Li však u něj v té době vůbec nebyla a místo toho se starala o adoptované dítě, které trpělo vodnatelností mozku. Po návratu z nemocnice upadl Siao do těžkých depresí a musel projít terapií. Přestěhoval se k babičce a svou matku už nechtěl nikdy vidět. Ona však tvrdí, že sirotky začala adoptovat právě kvůli němu, aby měl sourozence.

To, co by jiného zlomilo, snáší Li s obdivuhodným klidem a úsměvem. Dál pečuje o svou početnou rodinu a spoléhá na pomoc dobrých lidí, neboť stát jí není schopen pomoci.

Další články

Zavří­t reklamu