válkaČeskoslovenskoobjevy

Charismatického Paula Johna Knowlese přezdívali Casanova, byl to ale sériový vrah

Charismatického Paula Johna Knowlese přezdívali Casanova, byl to ale sériový vrah
Zdroj: allthatsinteresting.com

Paul John Knowles byl cosi jako na filmovém plátně Robert Redford. Charismatický drsňák s cigaretou v ústech, který svým podmanivým pohledem a mužným šarmem lámal srdce žen. Ve skutečnosti se z něj stal sériový vrah.

Tomáš Chalupa 11. září 2018

Knowlese znala policie už od jeho 19 let. Byl to typ muže, který střídá stále delší pobyty v kriminále se stále kratšími pobyty na svobodě. Vždyť poprvé kradl, když mu bylo devět, a už toho vlastně nikdy nenechal. Jeho trestní rejstřík se postupem času rozrůstal. V devatenácti už na něm byl také únos policejního důstojníka.

V roce 1974 si Knowles kroutil další ze svých trestů ve věznici Raifrod Prison na Floridě. Z vězení si začal dopisovat se ženou jménem Angela Covicová. Jak už to v podobných případech bývá, kriminálníci přitahují určitý typ žen, které se do nich na dálku zamilují a píší jim dopisy plné lásky. Tak to bylo i s Covicovou. Ta ale zašla tak daleko, že mu vymohla propuštění a chtěla s ním odletět do San Francisca, aby se za něj provdala. Jenže když ho poprvé viděla osobně, svůj záměr si rozmyslela. Podle ní kolem Knowlese byla podivná aura, která ji děsila.

Místo sňatku tak Knowlese vypakovala ze svého bytu. Ten den, kdy se musel od Covicové poroučet, Knowles zabil tři lidi přímo na ulici v San Franciscu. Pak odletěl na Floridu, kde se porval s barmanem a vytáhl na něj nůž. Byl zatčen a šel do lochu.

Paul John Knowles v doprovodu policie

Paul John Knowles v doprovodu policie

Jenže tentokrát se stalo něco, co se doposud Knowlesovi nikdy nepodařilo. Utekl z vězení. Podařilo se mu nějak získat klíče od cely a zmizet. A ještě tu noc začal znovu vraždit. Zabil učitelku v důchodu, pětašedesátiletou Alici Curtisovou. Knowles se pokusil vloupat k ní do domu. Není přesně jasné, jak ji zabil. Z patologické zprávy vyplynulo, že se udusila vlastním umělým chrupem. Jestli ji Knowles škrtil, nebo se to stalo jinak, se neví. Jisté je, že Knowles byl za její smrt zodpovědný.

Knowles odjel autem Curtisové a o pár hodin později potkal na opuštěném místě dvě malé holčičky – sestry Lillian a Milette Andersonovy. Místo, aby se zbavil ukradeného auta, obě dívky do něj násilím naložil. Jedenáctiletou Lillian a sedmiletou Milette uškrtil a jejich těla hodil do bažiny.

To, co následovalo, byla nepochopitelná vražedná jízda. Knowles projížděl Spojené státy sem a tam a zanechával za sebou mrtvoly. Policie byla zmatená, protože vraždy neměly spolu nic společného, oběti se neznaly, neměly stejný věk, byly to prostě jednotlivé vraždy a nikdo pořádně nevěděl, zda spolu souvisejí.

Paul John Knowles ve vazbě v Atlantě v prosinci 1974

Paul John Knowles ve vazbě v Atlantě v prosinci 1974

Z dvaceti zavražděných bylo 14 žen a 6 mužů. Tři byly děti, šest bylo důchodců. Některé uškrtil, jiné zastřelil, další zabil jiným způsobem. Někdy souložil s mrtvolami, jindy oběti znásilňoval zaživa. Policie nevěděla, jestli hledá sexuálního maniaka, střelce nebo šílence. Nebo možná všechno dohromady.

Zajímavé bylo, že dvě ženy se s ním setkaly a prožily něco jako románek, aniž by jim ublížil. Byla to novinářka Sandy Fawkesová a spisovatelka Barbara Tuckerová. Ani jedné z nich neublížil, ani se nejevil nijak agresivně. Zřejmě doufal, že tyto ženy o něm napíší něco, čím se zapíše do dějin.

Do dějin se nesmazatelně zapsal i tak. 17. listopadu jej zastavil policista Charles Campbell, který si všiml vozidla, které bylo odcizeno jedné z obětí. Když se naklonil do auta, Knowles mu vytrhl zbraň. Pak donutil Campbella nastoupit do auta. Tam jej svázal a nastoupil do jeho policejního vozu. S tím zastavil jiné auto a vzal jeho řidiče rovněž jako rukojmího. Policistu i řidiče pak v jeho autě odvezl za město do lesa. Tam je přivázal ke stromu a zastřelil. Při cestě z místa činu ale narazil s autem do stromu.To už kolem probíhal doslova hon za pomoci policistů, psů a helikoptér. Nezatkli ho ale policisté, ale místní muž, který měl doma brokovnici. Knowles byl zatčen a přiznal se k 35 vraždám, z toho policie věděla jen o 20.

Po další tři měsíce vozili Knowlese z místa na místo, aby jim ukázal, kde jsou zahrabané mrtvoly. Při jednom přejezdu se mu podařilo vytrhnout brokovnici policistovi, jeho kolega jej ale třemi ranami z pistole na místě zastřelil.

Tím skončil šílený život tohoto neobvyklého sériového vraha. Nic se dodnes neví o jeho motivech a mnoho jeho vražd stále zůstává obestřeno tajemstvími.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu