válkaČeskoslovenskoobjevy

Chaplin v Japonsku jen o vlásek unikl smrti, zachránilo ho sumo

Chaplin v Japonsku jen o vlásek unikl smrti, zachránilo ho sumo
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

V květnu roku 1932 navštívil slavný komik Charlie Chaplin Japonsko. Význam návštěvy byl tak velký, že ho na recepci pozval samotný premiér Japonska Inukai Tsujoši. Jenže Japonsko procházelo turbulentní dobou a o život premiéra usilovali nepřátelé.

Tomáš Chalupa 11. února 2021

Zdrojem napětí v Japonsku byla smlouva z roku 1931, kterou podepsaly všechny velmoci a která určovala velikosti jednotlivých vojenských loďstev. Japonsko smlouvu také schválilo, přestože smlouva Zemi vycházejícího slunce přidělovala menší počet válečných lodí než Velké Británii nebo Spojeným státům americkým. Právě to bylo trnem v oku japonským nacionalistům ze skupiny zvané Liga krve, kteří smlouvu označovali za národní ponížení.

Skupina těchto nacionalistů osnovala atentát na Tsujošiho přesně v době, kdy měl naplánovaný banket s Charlie Chaplinem. O ní konspirátoři z Ligy krve věděli a chtěli zabít i Chaplina. Doufali, že tím vyvolají válku se Spojenými státy. 15. května 1932 vrazi vnikli do premiérovy rezidence a zastřelili nejen jeho, ale i jeho jednadvacetiletého syna. Chaplin ale na recepci nebyl, protože se nečekaně zdržel. Byl velmi zaujat zápasem sumo, na který se šel podívat, a nestihl tak na banket za premiérem dorazit včas. To mu zachránilo život.

Thumbnail # Parodický Diktátor slaví 80 let. Chaplin kvůli holocaustu později litoval jeho natočení
Mohlo by Vás zajímat:

Parodický Diktátor slaví 80 let. Chaplin kvůli holocaustu později litoval jeho natočení

Všichni útočníci byli pochytáni a posláni před soud. Na jejich obranu dorazila k soudu petice se 350 000 podpisy, všechny byly podepsány krví. Soudci pak nad celou skupinou vynesli velmi mírné tresty. Už to ukazovalo na to, že Japonsko je silně na straně nacionalistů a extrémistů a touží po válce. Ta měla brzy přijít, a nepřinesla Zemi vycházejícího slunce nic dobrého.

Další články

Zavří­t reklamu