válkaČeskoslovenskoobjevy

Champwatský tygr zabil nejméně 400 lidí, než byl uloven, skončil v Guinnessově knize

Champwatský tygr zabil nejméně 400 lidí, než byl uloven, skončil v Guinnessově knize
Zdroj: allthatsinteresting.com

Čtyři roky řádil lidožravý tygr v Nepálu i Indii. Britové rozjeli rozsáhlý hon na tohoto zabijáka, ale nakonec musel být povolán nejlepší lovec tygrů, jakého měli – James Corbett.

Tomáš Chalupa 10. září 2018

Na počátku 20. století nebylo napadení člověka tygrem ničím výjimečným. Tedy pokud se bavíme o Indii. Ročně tam tygři zabili kolem tisícovky lidí. Ve třicátých letech to dokonce bylo 7000 lidí během pěti let. Útoky těchto divokých šelem nebylo rozhodně radno podceňovat.

Řádění Champwatského tygra je přesto svým rozsahem zcela výjimečné. Začalo v roce 1903 v Nepálu. Šlo o samici bengálského tygra. Měla na svědomí kolem 200 obětí, zpravidla místních vesničanů. Musela být povolána na pomoc pravidelná armáda, ale té se pouze podařilo predátora vytlačit z Nepálu. Vraždění ale neustalo a Champwatský tygr zabil ještě dalších 234 lidí.

Nezbylo nic jiného, než zažádat o pomoc věhlasného lovce tygrů Jamese Corbetta. Lovci tygrů byli vážení profesionálové, jejichž schopnosti mohly zachránit mnoho životů. Corbett patřil k těm nejlepším. Navíc se specializoval na zvířata, která už napadla člověka. Takový lov ho zajímal nejvíc.

Vláda ho povolala ve chvíli, kdy už probíhal rozsáhlý hon na tygra za pomoci vojenských posil a také již byla vypsána vysoká odměna na odstřel šelmy. Corbett souhlasil, že tygra dostane, ale měl dvě podmínky. Vláda zruší odměnu a stáhne všechny vojenské jednotky. Lov měl být záležitostí čistě Corbetta a tygra.

Corbertt to nicméně zdůvodňoval ne jako touhu hrát se zvířetem fair play, ale protože se obával, že může být v husté džungli omylem zastřelen lovci, a také prý k smrti nenáviděl, když se o něm říkalo, že loví pro peníze. Ty ho ani v nejmenším nezajímaly.

V roce 1907 tedy úřady s podmínkami souhlasily a lov začal. Corbett měl svou vlastní teorii, proč tygři na lidi útočí. Na vině byl stres a specifické podmínky – zranění, které znemožňovalo tygrovi chytit běžnou kořist, a tak se musel adaptovat na kořist pomalejší a dostupnější. To byl i případ Champwatského tygra, tygřice měla zlomený tesák a nebyla schopná nic ulovit.

Corbett začal svůj lov ve vesnici Champwat. Když do ní dorazil, vesnice byla jako po vymření, všichni lidé byli zavření doma ve svých chýších. Ven se neodvažoval nikdo. Bylo to jen pár dní, co zde zabil tygr šestnáctiletou dívku. Corbettovi se podařilo tygřici vystopovat právě podle krvavých stop, které za sebou zanechala, když odnášela tělo dívky. Dál už to bylo rychlé, Corbett tygřici spatřil a jedním výstřelem ji zastřelil. Žádný epický souboj se nekonal, děsivý predátor byl během minuty mrtev.

Champwatský tygr figuruje v Guinnessově knize rekordů jako zvíře, které zabilo nejvíce lidí. Jejich přesný počet není sice znám, ale odhaduje se na zhruba 400 lidí. Indové věří, že Champwatský tygr není nejvražednější tygr historie, protože se domnívají, že jiná tygřice zabila v Indii dokonce 700 lidí.

Corbett dostal za svůj život ještě mnoho tygrů, včetně největšího uloveného kusu vůbec. Pak ale takříkajíc přešel na druhou stranu barikády a začal se zasazovat o větší ochranu zvířat. Založil i vlastní chráněnou oblast, která byla pojmenována Corbett National Park.

Další články

Zavří­t reklamu