Každá cesta autem si žádá svá opatření.

Každá cesta autem si žádá svá opatření. | zdroj: cncenter.cz


Cestujete autem na dovolenou? Nezapomínejte na pojištění

TÉMATA: cestování | auto | pojištění

user-avatar

yk

4. 10. 2019 | 07:45

Léto je sice pomalu u konce, ale před námi je zima a s ní i zimní prázdniny. Chystáte se vyrazit na lyže do zahraničí? Rakouské Alpy máte autem, co by kamenem dohodil. Než ale vyrazíte na cestu, nezapomeňte si sjednat to správné pojištění.

Každá cesta autem si žádá i svá opatření. Předem si zjistěte, co všechno budete na cestu potřebovat a co si připravit. Povinné ručení je nutné nejen na českých silnicích, ale nevyhnete se mu ani v zahraničí. Pokud nemáte havarijní pojištění, vyplatí se sjednat si alespoň to krátkodobé. V případě nehody nebo poruchy díky němu ušetříte nemalé peníze.

Povinné ručení do zahraničí

Povinné ručení musíte mít ze zákona uzavřené i v Česku. Ale ani v zahraničí vás tato povinnost nemine. Při cestách po Evropě si s tím ale nemusíte dělat starosti. V zemích Evropské unie platí povinné ručení sjednané u nás. Při cestě na Střední východ už je ale dobré si zjistit, ve kterých zemích vám pojištění platí.

Platnost v zahraničí zjistíte u povinného ručení ze zelené karty. Ta slouží i jako doklad, že máte uzavřené povinné ručení. A podívejte se také na platnost karty, aby se vám nestalo, že během cesty vám přestane platit.

Cestujete do země, která není na seznamu?

Může se stát, že si naplánujete dovolenou do země, která není na seznamu zemí, kde platí naše povinné ručení. Může se tak stát například při cestě do Ruska nebo do Litvy. V takovém případě počítejte se zaplacením hraničního pojištění. To se platí na hranicích nebo u České kanceláře pojistitelů a jde o krátkodobé pojištění.

Havarijní pojištění do zahraničí

Povinné ručení vám často stačit nebude a v některých zemích bude policie kontrolovat i to, zda máte uzavřené havarijní pojištění a cestovní pojištění. Pokud je nemáte sjednané trvale, raději si je uzavřete vždy, když budete někam cestovat. Stačit budou i ta krátkodobá. Havarijní pojištění vám pokryje náklady na škody, které vám vznikly na autě v důsledku nehody, ale třeba i vlivem počasí.

Pro platnost v zahraničí zde nejsou žádná pravidla a každá pojišťovna si tak sama stanoví, ve kterých zemích pojištění platí. Seznam zemí, kde platí havarijní pojištění sjednané u nás, najdete na smlouvě, nebo se zeptejte přímo vaší pojišťovny, která vám seznam poskytne.

Nepodceňujte ani cestovní pojištění

Cestovní pojištění se hodí i na krátké cesty do sousedních zemí jako je Rakousko nebo Slovensko. Nikdy nevíte, co se může stát, a i obyčejná cesta k zubaři vás v zahraničí bez cestovního pojištění vyjde pěkně draho. Navíc se hodí i v případě dovolené na horách, kdy v něm máte zahrnutý také zásah horské služby.

Nestihli jste se pojistit ještě před cestou? Nevadí, jde to i ze zahraničí. Počítejte ale s tím, že takto sjednané pojištění vám začne platit až za 7 dní. A to už můžete být z dovolené doma. Vždy je lepší být dobře připraven, než někam vyrazíte a kromě toho, co si s sebou sbalit do kufru, myslete i na to, zda máte všechna potřebná pojištění a doklady.

 

user-avatar

yk

4. 10. 2019 | 07:45

Zavří­t reklamu