válkaČeskoslovenskoobjevy

Cestovatel objevil v Himálaji podivné stopy. Vedou prý k yettimu!

Cestovatel objevil v Himálaji podivné stopy. Vedou prý k yettimu!
Zdroj: dailymail.co.uk

Britský cestovatel a trekař Steve Berry objevil v průsmyku u nejvyšší hory Bhútánu Gangkhar Puensum tajemné stopy ve sněhu. Vyfotil je v místech, kudy lidé běžně nechodí. Tvrdí, že by mohly patřit sněžnému muži yettimu. Experti jsou ovšem jiného názoru.

chalkon 3. února 2016

Podle Berryho jsou stopy neobvyklé a člověk je tam určitě nezanechal. Jsou totiž větší než lidské stopy. Navíc byly objeveny na levé straně hory, kam lidská noha dosud nevstoupila. Vzhledem k tomu, že stopy vedou v rovné linii, muselo jít o dvounohého tvora. Sněžný leopard nebo medvěd jsou tak ze hry a ve hře je naopak mýtus o bájném yettim.

„Místní lidé mi řekli, že jsme první lidé, kteří se kdy na této straně hory objevili. Jenže tyhle stopy tam už byly a byly lehce viditelné pouhým okem. Vždycky jsem si myslel, že příběhy o yettim byly jen starými báchorkami. Ale je nepopiratelné, že tyhle stopy existují,“ prohlásil cestovatel. Navíc jej místní pastevci přesvědčovali, že zcela jistě viděl stopy yettiho nebo miga, jak mu říkají v Bhútánu.

O Berryho nález se prý zajímala také bhútánská královská rodina. Vědci jsou však skeptičtí. Podle zoologa Jona Downese jde nejspíš o stopy horské kozy. „Šance, že je to cokoliv zajímavějšího, jsou mizivé. Určitě to není dvounohý primát,“ říká Downes. Podle něj by žádný dvounohý tvor nebyl schopný na tak strmý sráz vůbec vylézt.

Další články

Zavří­t reklamu