válkaČeskoslovenskoobjevy

Cestování časem je možné, ale nikdo ho nepřežije, tvrdí uznávaný fyzik

Cestování časem je možné, ale nikdo ho nepřežije, tvrdí uznávaný fyzik
Zdroj: messagetoeagle.com

Kip S. Thorne je držitel Nobelovy ceny za fyziku a velmi uznávaný vědec. Právě tento člověk v interview pro server Closer to Truth prohlásil, že zná teoretické řešení problému cestování časem. To ale neznamená, že se někdy skutečně podaří cestovat časem. Spíše to vypadá, že to nepůjde.

Tomáš Chalupa 10. srpna 2018

Cestovat v čase by šlo za pomoci červí díry, jejíž jeden konec by musel ústit na Zemi a druhý na povrchu černé díry. Dost zvláštní a raritní červí díra, ale pokud by se taková našla, umožňovala by nám cestování časem.

„Pokud si vezmete černou díru, tak pokud vstoupíte do jejího počátečního otvoru a následně putujete dolů k černé díře, pak čas v té chvíli plyne mnohem pomaleji než na Zemi,“ vysvětluje Thorne. Oba otvory červí díry tak nejsou časově synchronní, v každém z nich je jiný čas. V otvoru umístěného na černé díře uběhne sotva pár hodin, zatímco v otvoru na Zemi uběhnou miliardy let. Tak velký je rozdíl mezi oběma konci červí díry. Stačilo by tedy najít způsob, jak cestovat touto červí dírou sem a tam, a tím bychom dostali možnost nahlížet do velmi vzdálené budoucnosti nebo minulosti. Vypadá to jednoduše?

Zdaleka to tak není a teď na chvíli pomiňme fakt, že lidstvo absolutně nemá technologie, kterými by se něco takového dalo zvládnout. Stroj času ještě hodně dlouho nikdo nesestaví. Problém je ale jinde. Thorne se svými studenty provedl několik experimentů a simulací, při kterých došel ke stále stejným výsledkům. Pokud by lidé použili stroj času na výše popsané bázi, dopadlo by to tak, že by se stroj zničil.

„Byl jsem nucen přiznat, že je zde jakýsi univerzální mechanismus, když chcete přeměnit červí díru na stroj času tímto způsobem – univerzální mechanismus, který zapříčiní silnou explozi, a ta zničí červí díru právě ve chvíli, kdy začne být cestování časem možné,“ dodává temné proroctví Thorne.

Výsledek je podle Thorneho jednoznačný: „Pokud se někdo bude snažit dostat do minulosti nebo budoucnosti pomocí červí díry, pak zemře.“

Co si tedy z celého Thorneho konceptu vzít? Je, anebo není cestování časem možné? Teoreticky možné je, ale současně není, protože jednak nemáme a možná nikdy nebudeme mít potřebné technologie, a navíc je to tak extrémně nebezpečné, že by se do toho zřejmě nikdy nikdo nepustil. A také ještě potřebujeme najít minimálně jednu velmi speciální červí díru. Dost úkolů pro další stovky, možná tisíce let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu