válkaČeskoslovenskoobjevy

Čeští vědci objevili nový typ černé díry. Pomůže lépe pochopit Einsteinovu teorii

Čeští vědci  objevili nový typ černé díry.  Pomůže lépe pochopit Einsteinovu teorii
Zdroj: NASA
+ 1 fotka+ 2 fotky

Čtyřčlenné skupině českých vědců z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Matematického ústavu Akademie věd ČR se podařilo najít řešení tzv. kvadratické gravitace, které popisuje nový typ sférické černé díry. Výzkum navazující na numerické simulace mezinárodního týmu vědců byl publikován v prestižním časopise Physical Review Letters.

Václav Pokorný 8. ledna 2019

„V roce 2016 jsme nalezli nový matematický přístup k problému sférických černých děr. To nám umožnilo rovnice zásadním způsobem zjednodušit. Můžeme mluvit o početním průlomu: zatímco dříve byly rovnice pro svou složitost studovány zejména numerickými metodami na počítači, dnes je lze studovat jen s tužkou a papírem, což přináší kvalitativní skok ve formulaci problému. Nyní se nám podařilo tyto rovnice i vyřešit,“ říká Vojtěch Pravda z Matematického ústavu akademie věd. Na výzkumu se kromě něj podílela také Alena Pravdová z téhož ústavu spolu s Jiřím Podolským a Robertem Švarcem z Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Týmu se podařilo najít matematické řešení odpovídající nové černé díře. Zatímco všeobecně známá Schwarzschildova černá díra je charakterizována pouze svou hmotností, tato černá díra je popsána ještě hodnotou Bachova tenzoru na horizontu. Tato veličina, jak zjistil tým českých výzkumníků, například ovlivňuje pohyby objektů obíhajících tuto hypotetickou černou díru a způsobuje tak potenciálně měřitelné odchylky od klasické Einsteinovy gravitace.

Obecně černé díry představují stěžejní teoretickou laboratoř pro výzkum klasických i kvantových aspektů gravitace, jako je například jejich vypařování v podobě Hawkingova záření a související termodynamické vlastnosti. V případě nově objeveného typu černé díry lze očekávat přínos k lepšímu pochopení různých aspektů kvadratických korekcí Einsteinovy teorie a jejich role v rámci budoucí plné teorie kvantové gravitace.

Zmíněný výzkum navazuje na nedávné numerické simulace vědců z Velké Británie, USA a Číny, které na možnost existence této černé díry poukázaly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu