válkaČeskoslovenskoobjevy

Čeští archeologové odhalili jméno záhadné egyptské královny

Čeští archeologové odhalili jméno záhadné egyptské královny
Zdroj: cegu.ff.cuni.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

Již celá desetiletí vědecké expedice pátraly po identitě manželky egyptského krále Džedkarea z 5. dynastie. V nedávných dnech se ji českým egyptologům podařilo objevit v sousedství Džedkareova pyramidového komplexu v oblasti jižní Sakkáry.

Václav Pokorný 13. dubna 2019

Čeští egyptologové pod vedením Mohameda Megaheda si v Egyptě připsali další zásah do černého. Při průzkumech Džedkareova pyramidového komplexu objevili unikátní památník jeho ženy Setibhor. Památník byl znám již dlouho a svou neobvyklou podobou ukazoval na to, že musel patřit mimořádně důležité ženě.

„Dosud však byla identita této královny neznámá a odborníci se domnívali, že musí jít buď o Džedkareovu matku, nebo manželku,“ sdělil vedoucí výzkumu Mohamed Megahed.

Královnino jméno a její tituly byly vytesány na sloupu z červené žuly, který se nachází v nově odkrytém vstupu do jejího pyramidového komplexu.

Hieroglyfický nápis, provedený v zahloubeném reliéfu a ohraničený obdélným rámečkem, obsahuje několik titulů královny, včetně toho nejdůležitějšího: „králova manželka, jeho milovaná Setibhor“.

Zmíněný sloup z červené žuly, stejně jako desítky vápencových bloků a menších zlomků nesoucích zbytky reliéfní výzdoby z královnina památníku odborníci odkryli během dokumentačních prací v severní části Džedkareova pyramidového komplexu, odkud se vstupovalo do komplexu jeho královny. Její zádušní chrám navíc zahrnoval architektonické prvky a součásti, jež byly tehdy vyhrazeny pouze panovníkům.

„Komplex královny Setibhor je naprosto výjimečný, takže musela hrát významnější roli než jiné královny. A pokud bylo v královské rodině více kandidátů na panovníka, mohl být vhodný sňatek ku prospěchu věci,“ poznamenal Megahed s tím, že zatím jde jen o domněnky.

Archeologické práce v pyramidových komplexech krále Džedkarea a královny Setibhor a na přilehlém pohřebišti budou i nadále pokračovat a odborníci doufají, že se jim podaří objevit další doklady o konci 5. a počátku 6. dynastie egyptských králů.

Dynastie slunečních králů

5. dynastie je jednou ze staroegyptských královských dynastií řazených egyptology do historického období označovaného jako Stará říše. Vládla přibližně v letech 2435–2306 př. n. l. Za této dynastie byl ve zvýšené míře uctíván bůh Slunce Re. Jméno boha Rea se stává součástí rodných jmen panovníků této dynastie. Řada faraonů podnikala tažení na Sinaj. Zdá se tedy, že se zaměřili na Asii, aniž by však opomíjeli Núbii. Na konci vlády této dynastie byla Stará říše na vrcholu své slávy.

Také faraoni 5. dynastie pokračovali ve stavbách pyramid, ale něčím byly pyramidy této dynastie přece jen zvláštní. Poslední faraon 5. dynastie Venis nechal vyzdobit stěny pohřební komory Texty pyramid.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu