Socha kněze Kairese byla nalezena přímo v jeho hrobce.

Socha kněze Kairese byla nalezena přímo v jeho hrobce. | zdroj: cegu.ff.cuni.cz


Čeští archeologové objevili v Egyptě hrob Kairese, královského důvěrníka a mocného kněze

TÉMATA: egypt | archeologie | nálezy | faraon

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 10. 2018 | 09:00

Čeští egyptologové mají na svém kontě už celou řadu velmi významných objevů. Nejnověji se jim podařilo najít hrob královského důvěrníka a kněze jménem Kaires. Hrob byl objeven v Abusíru.

Celý hrobový komplex má rozlohu víc než 500 metrů čtverečních a nachází se poblíž pyramidy královny Neferirkare. Jeho součástí jsou kromě samotné hrobky i místnosti sloužící ke kultovním účelům. Hrobka byla stejně jako většina dalších v Egyptě už ve starověku vyloupená.

Kaires byl mocný kněz, který pracoval u královského dvora a byl i osobním přítelem faraona Niuserra. Podle nápisů na zdi šlo o kněze, který dohlížel na ostatní boží služebníky přímo v komplexu pyramidy Neferirkare a jejího předchůdce Sahura. „Kaires byl člověk, který měl na starost kult bohyně Hathor, dohlížel také na královské stavební projekty po celé zemi. Byl to kněz v několika dalších funkcích, a všechny tyto tituly z něj dělají výjimečnou osobnost,“ vysvětluje egyptolog Miroslav Bárta. Kairos měl skutečně mnoho titulů, byl například správce královské knihovny, měl přístup do místnosti, kde se faraon oblékal, a mohl ho tedy vidět jako jeden z mála smrtelníků jinak než oděného do slavnostního roucha.

Samotný hrob byl vybudován v otevřené jámě. Po spuštění sarkofágu a vyzdění bočních stěn vápencovými bloky se komora uzavřela několika obřími stropními bloky o váze nejméně 8 tun. V hrobu byla uložená socha Kairese, jak sedí na židli.

„V egyptologii se dlouho vedla debata, jestli se dávaly do pohřebních komor sochy. V Kairesově případě jsme našli přímo před sarkofágem jeho sedící žulovou sochu hledící na východ. To je doklad, že sochy skutečně v pohřebních komorách starých Egypťanů v době stavitelů pyramid byly,“ dodává Bárta.

Výzkum na hrobce bude pokračovat v Česku, přičemž ani zde podle Miroslava Bárty nejsou vyloučeny další překvapivé objevy.

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 10. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu