válkaČeskoslovenskoobjevy

Český vynález dobývá svět! Poeziomat slaví úspěch v Rusku i v Anglii

Český vynález dobývá svět! Poeziomat slaví úspěch v Rusku i v Anglii
Zdroj: wikicommons

Po světě můžete najít automaty na kde co - kávou a chlazenými nápoji počínaje, čerstvě upečenou pizzou konče. Ale věděli jste, že existují i automaty, které sice nepomohou zasytit váš žaludek, zato nakrmí vaši duši? Úžasný český vynález - tzv. poeziomat - byl odhalen před rokem na Náměstí Míru v Praze. A dnes už dobývá svět!

Crazy Eyes 14. května 2016

Nápad na netradiční automat na verše se urodil v hlavě Ondřeje Kobzy, autora projektu veřejně přístupných pian či šachových stolků v ulicích. Výroba poeziomatu stála přes 200 000 korun. „Rád bych ho umístil třeba v New Yorku, v Berlíně,“ plánoval před rokem Kobza, který peníze na výrobu prvního poeziomatu sehnal díky crowdfundingu, tedy komunitnímu financování, kdy lidé přispívají na projekty, které se jim líbí a za své peníze dostávají obvykle drobné odměny.

A ačkoliv se ještě před časem zdály jeho vize příliš smělé, podařilo se! Německo ani Spojené státy sice český inovátor zatím nedobyl, v Rusku se ale jeho vynálezu daří už delší dobu a nejnovější poeziomat byl postaven před pár dny rovnou v britské metropoli – Londýně! Přímo před Britskou knihovnu byl umístěn v rámci Evropského festivalu literatury a kolemjdoucím nabídne 30 básní z celé Evropy, a to jak v originále, tak v anglickém překladu. A tím to nekončí – posléze se tento unikátní projekt představí i v několika dalších britských městech.

Nevíme, jak vy, ale my věřímě, že Berlín a New York budou jistě další brzkou zastávkou při této úspěšné Kobzově jízdě!

Další články

Zavří­t reklamu