válkaČeskoslovenskoobjevy

Český tenis truchlí, zemřela tenisová legenda Jana Novotná

Český tenis truchlí, zemřela tenisová legenda Jana Novotná
Zdroj: Profimedia.cz

Jedna z největších tenistek české historie podlehla rakovině a zemřela v kruhu svých nejbližších. Agenturní zprávy se rozletěly do světa a nejen tenisová veřejnost truchlí. Novotná byla jednou z těch osobností, které svými sportovními výsledky dokázaly strhnout národ. Její sportovní výsledky byly fenomenální.

Tomáš Chalupa 21. listopadu 2017

Jana Novotná vyhrála ve své kariéře na okruhu WTA 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře, mezi nimi 4 grandslamy. Má na svém kontě také jedno vítězství ve Fed Cupu. Vyhrála také Turnaj mistryň v New Yorku v roce 1997. Byla rovněž bronzovou olympijskou medailistkou z dvouhry v Atlantě 1996, kde přidala stříbro ve čtyřhře s Helenou Sukovou, se kterou byly druhé i v Soulu 1988.

Jejím nejslavnějším vítězstvím byl bezesporu grandslam Wimbledon. Dvakrát odešla z finále tohoto nejslavnějšího turnaje poražená, v roce 1993 jí porazila v třísetové bitvě Steffi Grafová. Přitom to byl pro Novotnou téměř vyhraný zápas, ale Grafová jej dokázala téměř zázračně otočit. Novotná se tehdy při předávání trofeje pro poraženého neubránila slzám. Bojovala však dál.

O čtyři roky později podlehla rovněž po třech setech Martině Hingisové. V roce 1998 ale Novotná zvítězila poměrně hladce nad Francouzskou Nathalií Tauziatovou. Český národ slavil fenomenální úspěch, který jí přál celý tenisový svět. Novotná přesto nikdy nedosáhla na pozici světové jedničky. Od té jí dělil jediný zápas, který ale prohrála opět s Martinou Hingisovou. Její nejlepší umístění tak bylo v roce 1997 2. místo v rámci žebříčku WTA.

Velké úspěchy ovšem slavila ve čtyřhře, kde jí první místo neuniklo. A nejen to, V letech 1989, 1990, 1991, 1996 a 1998 byla vyhlášena nejlepší deblistkou na okruhu WTA. V roce 2005 byla přijata do Mezinárodní tenisové síně slávy. Po ukončení aktivní kariéry se nějakou dobu věnovala trenérství, mezi její svěřenkyně patřily Francouzka Marion Bartoliová či Barbora Krejčíková.

V soukromém životě si příliš nepotrpěla na mediální slávu. Žila dlouhodobě na Floridě, rozhovory dávala zřídka, své soukromí si chránila. Před sedmi lety se přestěhovala zpět do Brna, kde žila se svou přítelkyní. O její nemoci, se kterou v posledních letech bojovala, věděli jen její nejbližší. Zemřela ve 49 letech obklopena rodinou.

Kondolence přicházejí z celého světa, svou soustrast vyjádřila například legendární Pam Shriverová, bývalá česká tenistka Iveta Benešová na sociální síti napsala: „RIP. Tak smutné, odešla tak brzy. Navždy zůstaneš mojí dětskou hrdinkou.“ Český tým pro Fed Cup napsal na svém profilu: „Je nám to moc líto. Vždy, když mohla, fandila nám v hledišti. Bude nám chybět, měly jsme ji rády.“ Oficiální účet Australian Open zase sdílel fotografii, na níž se spolu španělskou tenistkou Arantxou Sánchezovou Vicariovou radují z grandslamového titulu v deblu v roce 1995.

Celý svět si ale bude pamatovat zejména její vítězství na Wimbledonu, kterým podle listu The Guardian „došla vykoupení“.

Další články

Zavří­t reklamu