Bohumil Lhota stavěl svůj vysněný dům přes dvacet let. Začal už v roce 1981.

Bohumil Lhota stavěl svůj vysněný dům přes dvacet let. Začal už v roce 1981. | zdroj: E.ON


Český projektant si postavil dům, co se otáčí za sluncem

TÉMATA: architektura | bydlení | bohumil lhota | slunce | energie

user-avatar

Crazy Eyes

22. 04. 2015 | 09:30

Pamatujete si chaloupku baby Jagy z legendárního Mrazíka? Ta se poslušně otáčela na povel své majitelky. K lesu čelem, k Ivanovi zády… A stejně tak se na přání majitele, stavaře Bohumila Lhoty, otáčí domek ve vesničce Velké Hamry na okraji Jizerských hor. A to ani nemusí mít kuří nožku.

Už v mládí prý hýřil netypickými nápady. Když ještě pracoval jako projektant, u nových bytovek například navrhl balkonky ve tvaru krystalů. “Na některé nápady mám dokonce patent, třeba na vrstvenou mozaiku. Asi mi to pálí i jinými směry, až jsem si řekl – postavíš dům, a nebude obyčejný,” vypráví Lhota. A podařilo se!
Své originální bydlení stavěl celých dvacet let, ale jeho úsilí rozhodně stálo za to. Vybudoval totiž světovou raritu, jeho dům se doslova otáčí za sluncem. A aby toho nebylo málo, lze jej navíc schovat až dva metry pod zem.

Uprostřed ohromného kruhového bazénu, zapuštěného do betonových základů, stojí válec, který celým domem hýbe. Pohyb je možný kolem své osy a vertikálně pomocí šroubového zvedáku. “Když dům zajede pod úroveň okolní krajiny, je i první patro schované v zemi, a tak chráněné. Navíc tím ušetřím za energie. Jednotlivé úvahy jsem realizoval během stavby – jak jsem postupně získával potřebná povolení,” popisuje hrdý majitel.

Stavba má tři patra – nad přízemím s bazénem a zimní zahradou se nachází samotný obytný prostor. Najdete v něm vše potřebné. Je tu koupelna, ložnice i kuchyň spojená s obývacím pokojem. V podkroví je už jen strojovna. “Poslední patro se dá skvěle využít jako sušárna, když svítí slunce, je to tu trochu jako ve skleníku,” usmívá se.

Stavbě a postupnému zdokonalování domu věnoval dnes šestasedmdesátiletý autor velkou část svého života, ale rozhodně toho nelituje. Mnozí ho na začátku od stavby odrazovali, nápad na pohyblivý dům se jim zdál šílený. Lhota ale všem nevěřícím Tomášům dokázal, že když se chce, opravdu jde všechno.

user-avatar

Crazy Eyes

22. 04. 2015 | 09:30

Zavří­t reklamu