válkaČeskoslovenskoobjevy

Český prezident chce vzdát hold Vlasovcům, kteří bojovali za nacisty, píší západní servery

Český prezident chce vzdát hold Vlasovcům, kteří bojovali za nacisty, píší západní servery
Zdroj: telegraph.co.uk

Náš server se vyhýbá komentování české politické situace, nicméně dovolíme si udělat jednu výjimku. Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že hodlá vzdát čest také členům Ruské ozvobozenecké armády nazývané Vlasovci. Západní média si všímají faktu, že Vlasovci bojovali nejen za Prahu, ale dříve také za Hitlera.

Redakce Extrastory.cz 8. května 2015

Kontroverze kolem generála Vlasova trvá prakticky od skončení druhé světové války. Jeho případ jsme popsali v článku, takže jen shrňme, že Vlasov bojoval nejprve v řadách Rudé armády, po svém zajetí přešel na stranu Němců a hodlal s nimi bojovat na východní frontě za svržení Stalina. Hitler to nejprve odmítal, ale na konci války potřeboval všechny dostupné vojáky a svolil s vybudování Ruské osvobozenecké armády. Ta skutečně bojovala několik měsíců po boku Wehrmachtu na východní frontě proti Rusům. Když bylo jasné, že porážka je neodvratná, armáda se začala rozpadat, jednotky se snažily dostat k Američanům a některé se účastnily Pražského povstání po boku odbojářů. Jejich důvody byly ovšem prozaické – doufali, že se účastí v povstání vyhnou ruskému zajetí. To se nestalo, velení povstání je oficiálně vyzvalo, aby Prahu opustili. Vlasovci byli po válce Rusy popraveni nebo odesláni do gulagů na SIbiř.

Britský list Telegraph upozorňuje, že Vlasovci jsou dodnes v Rusku považováni za zrádce a soudy v roce 2001 odmítly rehabilitovat Vlasovce a očistit jejich jméno. List tak konstatuje, že Zemanovo rozhodnutí vzdát hold Vlasovcům je ranou pro ruské oslavy dne vítězství, protože český prezident tak bude oslavovat ruské zrádce. Server historyonline.com si zase všímá faktu, že Vlasovci před tím, než se zapojili do povstání, bojovali na straně Němců, byť krátce, například při bojích proti předmostí na Odře.

Historický spor asi nerozlouskneme, nicméně se ukazuje, jak ošemetné mohou být dějiny s odstupem desítek let. Vlasovci bezesporu přispěli k úspěchu povstání, ale také je nepochybné, že tak učinili jen kvůli vlastní zoufalé situaci. Pokud by se válka vyvíjela jinak, pravděpodobně by zůstali věrní nacistům. Jdo navíc o vojáky, kteří se dopustili hned dvojnásobné zrady, nejdříve na Rusech, pak i na Němcích. Jestli je gesto českého prezidenta správné, je ptěžké hodnotit, v západních médiích si toho každopádně všímají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu