válkaČeskoslovenskoobjevy

Český pár přišel na světový trh s jedinečnou ruční výrobou porcelánových vypínačů a zásuvek

Český pár přišel na světový trh s jedinečnou ruční výrobou porcelánových vypínačů a zásuvek
Zdroj: facebook/mulier.cz
+ 7 fotek+ 8 fotek

Vše začalo tak nějak nenápadně, jak už to v životě chodí – přestěhováním manželského páru Lucie a Davida Richtrových do starého domu kdesi za Prahou. Lucie prochází pokoji a uvědomí si, že se jí plastové vypínače a zásuvky ani trochu nelíbí. Do domu jako by ani nepatřily. V hlavě se jí rodí nápad – co kdyby si vyrobila vlastní zásuvky a vypínače z keramiky? Je keramičkou, pracovala v keramické dílně, takže si určitě poradí. Když manžel vidí její první pokusy, napadá ho, že by z toho jednou mohla být docela slušná živnost.

Václav Pokorný 27. září 2017

Prvnímu vyrobenému vypínači předcházelo pět let vývoje a tisíce hodin pokusů a omylů. Dnes jejich porcelánka Mulier zaměstnává čtyři zaměstnance a nabízí více než 15 tisíc kombinací barev a tvarů. Vše se vyrábí ručně. “Právě proto má každý náš kousek duši a je tak trochu jiný. Nejsme ale retro. Nesnažíme se na nic navazovat. Naše designy jsou nové pro tuto a budoucí dobu,” uvádí firma na svých stránkách. Richtrovi tvrdí, že zásuvky a vypínače v této designové podobě nikdo na světě zatím nevyráběl. “Barevné kombinace nikdy nikdo nenabízel a nenabízí, jsme revoluční,” zdůrazňují.

Na umakartových stěnách paneláků najdou porcelánové kryty asi stěží uplatnění, ale výsostně se budou hodit do prostorů hradů, zámků, honosných vil i starých bytů. V každém případě je to zajímavý způsob, jak učinit z domovní elektroinstalace estetizující prvek domácnosti.

Další články

Zavří­t reklamu