Tomáš Kůdela se rád vydává na volné moře. Jeho největším dobrodružstvím byla sólová plavba severním Atlantikem, která trvala 24 dnů.

Tomáš Kůdela se rád vydává na volné moře. Jeho největším dobrodružstvím byla sólová plavba severním Atlantikem, která trvala 24 dnů. | zdroj: tomaskudela.cz


Český jachtař strávil téměř měsíc sám na lodi zmítané oceánem

TÉMATA: mořeplavby | jachtaři | atlantik | dobrodružství

user-avatar

Václav Pokorný

14. 04. 2019 | 11:00

Jachtařský instruktor Tomáš Kůdela chtěl překonat oceán vždycky, přitahoval ho jako magnet, ale rozhodně neplánoval, že se přes něj pustí sám. Přesto se na sólovou plavbu vydal a trasa z Bermud na Azory mu trvala 24 dní. Ve vodách Atlantiku urazil 4423 kilometrů a nepřízeň počasí i technické problémy mu často nedovolily se vyspat ani v klidu najíst.

Tomáš Kůdela jachtaří již 18 let a celou dobu měl touhu přeplout oceán. Svůj sen si splnil v roce 2016, kdy se na oceán vypravil na čtyři měsíce. Vyplul v lednu z ostrova Tenerife a přeplul Atlantik směrem na Barbados. Tam poznával dva měsíce Karibik a jeho ostrůvky a další etapa jeho pouti ho zavedla z Britských panenských ostrovů na Bermudy.

“Tam došlo k velké změně. Já beru s sebou lidi do posádky. Jsou to lidi, kteří se učí jachtařit, nebo je láká dobrodružství, nebo jsou sami kapitáni a chtějí se zdokonalit. Koneckonců jsem jachtařský instruktor. Cestou na Bermudy jsem měl plno, ale na trasu z Bermud na Azory se nikdo nehlásil. Jak se blížil ten termín, pořád nic. Tehdy mi prolétla myšlenka: to radši pluj sám, ne? Ta touha tam někde uvnitř byla, osud to chtěl a já jsem přistoupil k této přeplavbě bez dlouhé přípravy. Na sólo plavbu jsem se ladil asi 14 dní. Než bych vzal v přístavu nějakého stopaře, to to radši zkusím sám. Posádka nula, pojedu to sólově,“ uvedl pro Český rozhlas Tomáš Kůdela.

Při samotné plavbě mu však mnohokrát do smíchu nebylo. „Měl jsem problém s autopilotem. Při sólové plavbě mě nemá nikdo možnost u kormidla vystřídat. Byl zadní vítr, kde je důležité, aby loď kormidloval autopilot ve chvíli, kdy já si chci udělat jídlo, vykonat potřebu, musím kormidlo pustit z ruky a taky nemůžete kormidlo držet 24 dní v tahu. Kormidlo je druhý člen posádky. Ve dvou třetinách cesty došlo k totální poruše autopilota a bylo to ve chvíli, když jsem nepřetržitě 30 hodin kormidloval, protože byl poměrně silný zadní vítr a vlny dosahovaly výšky sedmi metrů,“ popsal těžké chvilky Tomáš.

Trvalo mu dalších 16 hodin, než se počasí uklidnilo a mohl rozbitý přístroj opravit. Nejdříve měl velikou radost, že si před cestou koupil náhradní díl, který situaci vyřeší, ale následovalo velké zklamání, když zjistil, že chybou dodavatele měl k dispozici úplně jinou velikost.

„Šlo mi hlavou, existuje přeci nějaké technické řešení, pět hodin to trvalo, vyrobil jsem novou část autopilota z toho, co loď dala. To byla euforie, i počasí se začalo zklidňovat. Nohy nahoře, autopilot funguje, já si dopřál večerní kávu a koukal na západ slunce,“ vzpomíná Kůdela.

1. května 2016 vplul do azorského přístavu Horta na ostrově Faial. Vytáhl na stěžeň žlutou vlajku jako standardní signál při připlutí z jiné země a požádal o povolení k přistání a celní odbavení. Poté loď zakotvil v místního mola a jeho sólová plavba Atlantikem zdárně skončila. Trasa z Bermud na Azory mu trvala 24 dní a za tu dobu urazil 4423 kilometrů.

Pro Tomáše Kůdelu je moře živel, který mu pomáhá při poznání jeho potřeb, snů, ale i jeho samého. Ukazuje mu nekonečnou rozlohu a umožňuje mu žít svobodný život. To je důvod, proč pluje.

 

user-avatar

Václav Pokorný

14. 04. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu