Otto Jindra byl skvělý český pilot z první světové války, který bombardoval i cara Mikuláše.

Otto Jindra byl skvělý český pilot z první světové války, který bombardoval i cara Mikuláše. | zdroj: Česká televize


Československý pilot bombardoval cara Mikuláše

TÉMATA: první světová válka | československo | letci | letadla

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 04. 2016 | 14:00

Otto Jindra byl nejúspěšnějším českým pilotem v první světové válce, kdy bojoval ve službách Rakouska-Uherska. Stal se leteckým esem a navíc se mu málem podařilo zabít cara Mikuláše II.

Otto Jindra začínal válku u dělostřeleckého horského pluku. Dokonce bojoval ve dvou bitvách u Lvova a byl za statečnost vyznamenán řádem Signum laudis. Pak byl ale přeřazen k pozorovacímu letectvu a začala jeho zářná kariéra. Létal na strojích Albatros B.I. a Hansa Brandenburg. Rakousko-uherské letectvo určitě nepatřilo k největším a už vůbec ne k nejmodernějším z bojujících stran první světové války, ale tím se mladý český pilot nenechal nijak odradit. Co byl větší problém, byl fakt, že vojenská letadla létala zprvu neozbrojená. První přestřelky se tak vedly pistolemi a puškami. Právě těmito zbraněmi Jindra sestřelil svá první dvě letadla – ruské Morane Saulnier Parasol. To byly stroje francouzské výroby, ale hojně je využívali i Rusové.

Tento Albatros B.I (Ph) rakousko-uherského letectva, výrobního čísla 22.29, létal na podzim 1916 na ruské frontě u Flik 1. Dne 13.6. 1915 na něm dosáhl svých prvních dvou sestřelů budoucí nejúspěšnější letec české národnosti v rakousko-uherském letectvu Otto Jindra (celkem 9 sestřelů).

Jindra také brzy dostal velení letecké jednotky. A nevadilo ani to, že ještě neměl složené pilotní zkoušky. Už jako velitel jednotky Flik 1 sestřelil další dva ruské stroje. Teprve pak dokončil pilotní výcvik a byl jmenován polním pilotem. Jindra však jen nevítězil. Byl také dvakrát sestřelen, ale naštěstí se to pokaždé obešlo bez následků. V dubnu 1915 už měl status leteckého esa, protože měl na svém kontě pět sestřelů. Ale to nebylo všechno. Na 12. dubna byla naplánována vojenská přehlídka pro ruského cara Mikulíše II. v Chotyni u rumunských hranic. Jindra se od rozvědky o této akci dozvěděl a rozhodl se, že bude imperátora bombardovat.

Jako pozorovatele s sebou vzal do letadla Godwina Brumowského, což byl vůbec nejúspěšnější rakousko-uherský pilot vůbec. Pak odletěl směr Chotyň. Spolu s Brumowskim svrhli na právě probíhající parádu sedm malých bomb a přehlídku proměnili v jeden velký chaos. Imperátorovi se sice nic nestalo, ale skandál a ostuda z toho byla veliká. A nevylepšily to ani čtyři ruské stroje, které ihned vyrazily opovážlivce ztrestat. Jindra dva z nich sestřelil a druhým dvěma uletěl. 

Jindra byl povýšen, do konce války zaznamenal ještě další dva sestřely, a stal se tak nejúspěšnějším českým pilotem první světové války. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 04. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu