Rumunská letadla IAR 80

Rumunská letadla IAR 80 | zdroj: thefewgoodmen.com


Československo osvobozovali nejen Rusové, ale také Rumuni. 60 tisíc jich tu zemřelo

TÉMATA: druhá světová válka | československo | rumunsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 05. 2020 | 20:12

Při současných debatách o roli vlasovců při osvobozování Prahy a emocích rozvířených kolem odstranění sochy maršála Koněva je dobré si připomenout, že to byli nejen Rusové, kdo z východu postupovali na naše území, aby porazili nacisty. Naši zemi osvobodily také sta tisíce Rumunů, z nichž tu 60 tisíc položilo své životy.

Rumunský válečný osud byl podobně složitý jako osud Slovenska nebo Finska. Rumunsko se pod vedením premiéra Iona Antonesca (1882–1946) stalo spojencem nacistického Německa a poskytlo mu mimořádně důležitá ropná pole v Ploesti, o kterých sám Hitler prohlásil, že bez nich je pro Německo válka ztracená. Jiná větší naleziště ropy totiž k dispozici neměl.  A tak Rumuni bojovali na východní frontě po boku wehrmachtu a účastnili se i obří bitvy u Stalingradu. Právě přes jejich pozice se přehnali Rusové, když obkličovali Paulusovu 6. armádu ve městě na Volze.

Jenže válečné štěstí velmi rychle Osu opouštělo a v druhé půlce roku 1944 už bylo každému jasné, že válka je prohraná. Král Michal I. provedl státní převrat, zbavil moci Antonesca a vystoupil ze spojenectví s Německem. Naopak 7. září vyhlásilo zemím Osy válku. Rumunské jednotky začaly společně s Rudou armádou postupovat na západ. Na konci roku 1944 překročily hranice Slovenska. Společně s nimi postupoval také 1. československý armádní sbor pod velením generála Ludvíka Svobody. Do bojů se zapojilo i rumunské letectvo.

Rumuni se probíjeli hornatým Slovenskem a měli obrovské ztráty. Sověti jim totiž nedodali žádné kvalitní zbraně, navíc nesměli použít ani tanky. Sověti odmítali tanky nasazovat v hornatém terénu a to samé nařídili i Rumunům. Také rumunské letectvo, zahrnující na 250 letadel, mělo v boji o Československo padesátiprocentní ztráty. Bombardovalo například Zlín, kde způsobilo poměrně velké škody.

Rumuni pronikli na Moravu a postupovali směrem na Vysočinu, osvobozovali města jako Bzenec, Uherský Ostroh, Kyjov, Uherský Brod, Humpolec a Boskovice. Zdrcující ztráty utrpěl jejich jediný tankový pluk. Když dorazili po mnoha tvrdých bojích do Tábora, zůstaly jim všeho všudy dva bojeschopné tanky. Ty pak slavnostně projely Prahou v rámci slavnostní vojenské přehlídky 17. května 1945.

V bojích o Československo padlo nebo bylo zraněno 66 495 rumunských vojáků. V debatách o osvobození Československa bychom neměli zapomínat i na tyto muže, kteří si také zaslouží naši vděčnost.    

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 05. 2020 | 20:12

Zavří­t reklamu