válkaČeskoslovenskoobjevy

Československo osvobozovali nejen Rusové, ale také Rumuni. 60 tisíc jich tu zemřelo

Československo osvobozovali nejen Rusové, ale také Rumuni. 60 tisíc jich tu zemřelo
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Při současných debatách o roli vlasovců při osvobozování Prahy a emocích rozvířených kolem odstranění sochy maršála Koněva je dobré si připomenout, že to byli nejen Rusové, kdo z východu postupovali na naše území, aby porazili nacisty. Naši zemi osvobodily také sta tisíce Rumunů, z nichž tu 60 tisíc položilo své životy.

Tomáš Chalupa 6. dubna 2021

Rumunský válečný osud byl podobně složitý jako osud Slovenska nebo Finska. Rumunsko se pod vedením premiéra Iona Antonesca (1882–1946) stalo spojencem nacistického Německa a poskytlo mu mimořádně důležitá ropná pole v Ploesti, o kterých sám Hitler prohlásil, že bez nich je pro Německo válka ztracená. Jiná větší naleziště ropy totiž k dispozici neměl. A tak Rumuni bojovali na východní frontě po boku wehrmachtu a účastnili se i obří bitvy u Stalingradu. Právě přes jejich pozice se přehnali Rusové, když obkličovali Paulusovu 6. armádu ve městě na Volze.

Jenže válečné štěstí velmi rychle Osu opouštělo a v druhé půlce roku 1944 už bylo každému jasné, že válka je prohraná. Král Michal I. provedl státní převrat, zbavil moci Antonesca a vystoupil ze spojenectví s Německem. Naopak 7. září vyhlásilo zemím Osy válku. Rumunské jednotky začaly společně s Rudou armádou postupovat na západ. Na konci roku 1944 překročily hranice Slovenska. Společně s nimi postupoval také 1. československý armádní sbor pod velením generála Ludvíka Svobody. Do bojů se zapojilo i rumunské letectvo.

Rumuni se probíjeli hornatým Slovenskem a měli obrovské ztráty. Sověti jim totiž nedodali žádné kvalitní zbraně, navíc nesměli použít ani tanky. Sověti odmítali tanky nasazovat v hornatém terénu a to samé nařídili i Rumunům. Také rumunské letectvo, zahrnující na 250 letadel, mělo v boji o Československo padesátiprocentní ztráty. Bombardovalo například Zlín, kde způsobilo poměrně velké škody.

Thumbnail # Turecko za druhé světové války rádo měnilo strany
Mohlo by Vás zajímat:

Turecko za druhé světové války rádo měnilo strany

Rumuni pronikli na Moravu a postupovali směrem na Vysočinu, osvobozovali města jako Bzenec, Uherský Ostroh, Kyjov, Uherský Brod, Humpolec a Boskovice. Zdrcující ztráty utrpěl jejich jediný tankový pluk. Když dorazili po mnoha tvrdých bojích do Tábora, zůstaly jim všeho všudy dva bojeschopné tanky. Ty pak slavnostně projely Prahou v rámci slavnostní vojenské přehlídky 17. května 1945.

V bojích o Československo padlo nebo bylo zraněno 66 495 rumunských vojáků. V debatách o osvobození Československa bychom neměli zapomínat i na tyto muže, kteří si také zaslouží naši vděčnost.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu