válkaČeskoslovenskoobjevy

Československé opevnění včera a dnes: Hraničáři museli odejít, duší jsou tam však stále

Československé opevnění včera a dnes: Hraničáři museli odejít, duší jsou tam však stále
Zdroj: Profimedia.cz
+ 13 fotek+ 14 fotek

Československé opevnění z let 1935-38, symbol odhodlání bránit mladou demokracii, ale také největší pomník první Československé republiky a připomínka ostudné Mnichovské dohody. Pevnosti a pevnůstky byly obsazené i elitními vojáky, tzv. hraničáři, kteří bohužel museli nakonec pevnosti odevzdat nepříteli bez boje. I sami protivníci měli z československého opevnění velký respekt.

Yvonne Pokorná 29. září 2016

„Mnoho let jsem přemýšlel, jak udělat dobrou propagaci našeho čs. opevnění a prvním takovým impulzem pro mě byla televizní reklama od čs. armády, kde se v záběrech objevila pevnůstka zvaná řopík, krátké video, kdy se střídaly dobové záběry se současnými. Odtud už byl jen krůček vytvořit první prolnutou fotografii, na které jsou zachycení 19. hraničáři na pěchotním srubu K-S 35 u Mladkova,“ říká královéhradecký fotograf Roman Kubeček, autor alba Duchové historie: Československé pohraniční opevnění z let 1935-38.

Až tedy budete stát u československé pevnosti, vydržte, a třeba vám zamává osádka některé z pevností, protože jak pamětníci řekli, fyzicky museli odejít, ale duší jsou tam stále.

Další články

Zavří­t reklamu