Prezident Edvard Beneš na vojenské přehlídce v roce 1947 | zdroj: YouTube/British Pathé


Československé armádní přehlídky v roce 1947: Poslední slavné defilé legionářů, než z nich komunisté udělali třídního nepřítele

TÉMATA: československo | legionáři | armáda | praha

user-avatar

Václav Pokorný

7. 12. 2017 | 13:45

Na dobových záběrech z roku 1947 můžete vidět vojenskou přehlídku ke 30. výročí bitvy u Zborova a přehlídku konanou na počest 9. sjezdu obce legionářské.

Dne 2. července roku 1947 probíhá na Strahovském stadionu v Praze velkolepá vojenská přehlídka. Je uspořádána na paměť 30. výročí bitvy u Zborova. Tento den se od vzniku samostatného Československa slaví jako armádní svátek.

Prezident Edvard Beneš přijíždí v otevřené limuzíně a provádí prohlídku nastoupených vojenských útvarů. Zborovskou medailí dekoruje legionářské prapory, které se zúčastnily legendární Zborovské bitvy. Toto vyznamenání dostává  in memoriam také první československý prezident T. G. Masaryk,  medaili přebírá  jeho syn Jan Masaryk. Posmrtně je oceněn rovněž Rastislav Štefánik, jeho medaile se ujímá brigádní generál Jozef Martin Kristín.

Poté po strahovském oválu již drandí ruské tanky T-34 a nad stadionem přelétne letka československého letectva. A jako by jedné přehlídky nebylo málo, tak o tři dny později 6. července se uskutečňuje další. U příležitosti 9. sjezdu legionářů se pochoduje pro změnu po Václavském náměstí. Přijíždí opět Eduard Beneš a pronáší projev. Legionáři přísahají, že svou tradici nikdy nezradí. Že to bude jejich poslední přísaha,  z nich asi nikdo netušil. Komunistický puč, provedený o sedm měsíců později, legionářské tradice na 40 let umlčí.


user-avatar

Václav Pokorný

7. 12. 2017 | 13:45

Zavří­t reklamu