Kamenné slunce | zdroj: bronxacka.rajce.net


Česko má světový geologický unikát: kamenná slunce

Zdálky to vypadá jen jako malý, nenápadný kopeček, ale když k němu přijdete blíž, zjeví se před vámi skalní stěna vyzdobená velkými i malými slunci a sluníčky. Vytvořila je tu příroda před mnoha miliony let. Nic takového ve světě nikde nenajdete.

user-avatar

Markéta Oderská

3. 12. 2014 | 01:08

Kamenná slunce v Českém středohoří

Zcela unikátní přírodní jev vznikl v průběhu bouřlivé vulkanické činnosti v mladších třetihorách, kdy se výbuchem vytvořilo trychtýřovité hrdlo, do nějž napadaly zpět jak sopečné vyvrženiny, tak i horniny z okolních stěn. Vlivem nestejné rychlosti chladnutí pak okolní sopečné magma vytvořilo okolo hnědých jílovitých jader pomyslné sluneční paprsky, čímž vznikly na skalní stěně originální přírodní kresby velmi podobné sluníčkům, jaké kreslí děti. 

Jádra jsou většinou okrově hnědá.

„Těch větších kamenných sluncí je tam asi deset až patnáct, ale při pozornějším pohledu uvidíte i menší útvary o velikosti nějaké větší mince až po průměr pěti až deseti centimetrů,“ uvedl Jiří Kinský z Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Skalní "kresby" vytvořila ruka přírody.

Světlo světa spatřily kamenná slunce jen díky tomu, že lidé část kopečku odtěžili pro potřeby místní cihelny. Jako první si nevšedního geologického útvaru všiml přední český geolog Josef Vachtl, když v roce 1949 pátral v lomu po ložiscích křemence. Snímky kamenných sluncí pak obletěly svět s dotazem: „Máte u vás něco takového?“ Negativní odpovědi potvrdily, že máme v Česku geologický unikát.

Kamenná slunce jsou vděčným objektem fotografů.

Díky tomu se lom u obce Hnojnice v Českém středohoří proměnil v roce 1953 v chráněnou přírodní rezervaci, jejíž součástí je i malá krásná step rozprostírající se na těžbou nenarušené části pahorku, která na jaře rozkvétá pestrou teplomilnou a suchomilnou vegetací.

Velkých sluncí je tu více než 10.

Hornina však postupně zvětrává, turisté si odtud odnášejí kousky hnědých jader na památku a kamenná slunce tak pomalu, ale jistě mizí. Obnovit by je bylo možné jen odtěžením další části kopce, ale tomu zase brání ochrana stepi. Jednou tak možná nastane situace, že vzácná lokalita zanikne. 

Turisté si odnášejí kousky hnědých jader na památku.

 

Je tu i velké množství malých kamenných sluníček.

Některá slunce jsou bez hnědého středu.

Každé slunce je unikát.

Hornina však zvětrává.

Rezervaci Kamenná slunce najdeme na západním okraji Českého středohoří, asi kilometr před vesnicí Hnojnice.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

3. 12. 2014 | 01:08

Zavří­t reklamu