Náhrdelník z pastelek od Anny Čurlejové

Náhrdelník z pastelek od Anny Čurlejové | zdroj: sashe.sk


České pastelky dobývají svět. Slovenská výtvarnice z nich vyrábí originální šperky

TÉMATA: design | šperky | koh-i-noor

user-avatar

Blondie

21. 10. 2015 | 09:45

Pastelky nemusí být jen na kreslení, v rukou šikovné umělkyně se mohou proměnit v náramek, přívěsek, brož či náušnice. Unikátní šperky v Česku žijící designérky Anny Čurlajové pronikly už i na zahraniční weby. A s nimi též ožila světoznámá česká značka KOH-I-NOOR.

Nápad na výrobu šperků z pastelek dostala Anna Čurlejová před pěti lety, když ještě studovala na Technické univerzitě v Liberci design skla a šperku a měla odevzdat semestrální práci na téma „Ruka je nejdokonalejší nástroj“. Anna tuto ideu tehdy beze zbytku naplnila a nespokojila se jen se zápočtem. „Po odevzdání práce jsem vytvořila nové šperky, praktičtější pro běžné nošení, a následně je začala prodávat na portálu sashe.sk,“ uvedla. Nyní se prodávají na etsy.com, nejvyhledávanějším webu pro prodej rukodělných výrobků, který navštěvuje přes 50 milion registrovaných uživatelů. Šperky Anny Čurlejové nesou hrdé označení, že byly vyrobeny z pastelek KOH-I-NOOR Hardmuth. „Byli jsme do firmy osobně pozváni a byla nám nabídnuta spolupráce,“ svěřila se designérka, která šperky vyrábí s přítelem Vladimírem Škardou v Liberci. Zakázky dostávají z celého světa.

Trojúhelníkový přívěsek

Výrobní postup tvůrci samozřejmě tají, jde o víc než jen slepit tužky k sobě a uříznout z nich plátky. „Naše šperky jsou unikátní ve způsobu, jakým pastelky zpracováváme, snažíme se udržet si světové prvenství,“ naznačuje designérka. „Celý postup jsme vymysleli sami a stále ho zdokonalujeme,“ dodává. Méně komplikovaný šperk jim zabere tři dny, ten složitější týden. „Čím měkčí tuha, tím větší babračka,“ dodává.

Detail šperku

Fascinujících kombinací barev a vzorů dosahuje tím, že využívá nejrůznějších druhů a tvarů pastelek. Nejčastěji zpracovává klasické české pastelky značky KOH-I-NOOR, ale velmi si oblíbila také jejich edici Magic. Experimentuje i s jinými značkami, pastelky skupuje z celého světa. „Stále hledáme nové možnosti,“ vysvětluje. Každý šperk je jedinečný a platí na něj doživotní záruka.

 

user-avatar

Blondie

21. 10. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu