Veronika Richterová a její pet-artové rosničky

Veronika Richterová a její pet-artové rosničky | zdroj: www.veronikarichterova.com/


Česká umělkyně Veronika Richterová sbírá petky a tvoří z nich nový svět plný květin a zvířat

TÉMATA: české umění | pet-art

user-avatar

Ivanhoe

12. 04. 2015 | 13:45

Ještě do konce 90. let se Veronika Richterová věnovala klasické malbě a sochařské práci s tradičními materiály – dřevem, hlínou, kovem. Jednoho dne experimentálně použila obyčejnou PET láhev od minerálky a v tu chvíli kouzlu polyethylentereftalátu zcela propadla. Zjistila, že se petka dá nádherně ohýbat teplem a snadno tvarovat. Vzápětí ji napadlo, že by se tato technika mohla nazývat pet-art.

K pet-artu se tak česká výtvarnice dostala úplnou náhodou. Zrovna pracovala s horkovzdušnou pistolí, když ji napadlo zkusit vytvarovat láhev od minerálky, kterou právě pila. Výsledkem experimentu byl křišťálový lustr z čirých PET lahví. Další plastiky na sebe nenechaly dlouho čekat a od roku 2004 se Richterová pet-artu věnuje zcela programově.

Veronika Richterová a její houbičky

Plastové láhve se pod jejíma rukama mění v úchvatné tvary nejrůznějších rostlin, květin a zvířat, ale i v překrásné originální lustry a lampy. Jak říká, je to jeden ze způsobů, jak tvořivě recyklovat PET láhve, kterých Češi ročně spotřebují kolem 60 000 tun.

Kvůli pet-artu se dnes padesátiletá pražská umělkyně probírá kontejnery na tříděný plast a vybírá si materiál vhodný k umělecké tvorbě. Jak říká, je od přírody recyklátor a a dlouho se rozmýšlí, než něco vyhodí. Za posledních deset let zrecyklovala již tisíce petek a vytvořila několik set objektů.

Sbírka kaktusů

„Zjistila jsem, že se sortiment pet lahví rychle mění. Některé oblíbené typy náhle zmizí, jiné se náhle vynořují. Zřetelně jsem si uvědomila, že i tyto zdánlivě bezvýznamné, pomíjivé předměty je třeba zachovat do budoucna jako svědectví doby,“ uvedla Richterová.

V roce 2007 proto společně s manželem Michalem Cihlářem začali cíleně budovat sbírku pet-lahví a založili první muzeum pet-artu na světě. Neobyčejně rozmanitá kolekce se stále rozšiřuje i díky řadě přátel a sympatizantů, kteří jim přivážejí ze světa stále nové exponáty. V současnosti jejich muzeum obsahuje kolem 3 000 položek ze 76 států světa.

Svá pet-artová díla Veronika Richterová pravidelně vystavuje, od 26. dubna bude její výstava k vidění v galerii JCM na zámku v Dobříši. Její tvorbu si lze také prohlédnout v online galerii na autorčině webu, kde nově připravuje pet-shop. Vzhledem k tomu, že se zprávy o jejím neobyčejném umění roznesly i do okolního světa, lze očekávat, že o zákazníky nebude mít česká umělkyně nouzi.

 

 

user-avatar

Ivanhoe

12. 04. 2015 | 13:45

Zavří­t reklamu