válkaČeskoslovenskoobjevy

Česká umělkyně Veronika Richterová sbírá petky a tvoří z nich nový svět plný květin a zvířat

Česká umělkyně Veronika Richterová sbírá petky a tvoří z nich nový svět plný květin a zvířat
Zdroj: www.veronikarichterova.com/
+ 16 fotek+ 17 fotek

Ještě do konce 90. let se Veronika Richterová věnovala klasické malbě a sochařské práci s tradičními materiály – dřevem, hlínou, kovem. Jednoho dne experimentálně použila obyčejnou PET láhev od minerálky a v tu chvíli kouzlu polyethylentereftalátu zcela propadla. Zjistila, že se petka dá nádherně ohýbat teplem a snadno tvarovat. Vzápětí ji napadlo, že by se tato technika mohla nazývat pet-art.

Ivanhoe 12. dubna 2015

K pet-artu se tak česká výtvarnice dostala úplnou náhodou. Zrovna pracovala s horkovzdušnou pistolí, když ji napadlo zkusit vytvarovat láhev od minerálky, kterou právě pila. Výsledkem experimentu byl křišťálový lustr z čirých PET lahví. Další plastiky na sebe nenechaly dlouho čekat a od roku 2004 se Richterová pet-artu věnuje zcela programově.

Veronika Richterová a její houbičky

Veronika Richterová a její houbičky

Plastové láhve se pod jejíma rukama mění v úchvatné tvary nejrůznějších rostlin, květin a zvířat, ale i v překrásné originální lustry a lampy. Jak říká, je to jeden ze způsobů, jak tvořivě recyklovat PET láhve, kterých Češi ročně spotřebují kolem 60 000 tun.

Kvůli pet-artu se dnes padesátiletá pražská umělkyně probírá kontejnery na tříděný plast a vybírá si materiál vhodný k umělecké tvorbě. Jak říká, je od přírody recyklátor a a dlouho se rozmýšlí, než něco vyhodí. Za posledních deset let zrecyklovala již tisíce petek a vytvořila několik set objektů.

Sbírka kaktusů

Sbírka kaktusů

„Zjistila jsem, že se sortiment pet lahví rychle mění. Některé oblíbené typy náhle zmizí, jiné se náhle vynořují. Zřetelně jsem si uvědomila, že i tyto zdánlivě bezvýznamné, pomíjivé předměty je třeba zachovat do budoucna jako svědectví doby,“ uvedla Richterová.

V roce 2007 proto společně s manželem Michalem Cihlářem začali cíleně budovat sbírku pet-lahví a založili první muzeum pet-artu na světě. Neobyčejně rozmanitá kolekce se stále rozšiřuje i díky řadě přátel a sympatizantů, kteří jim přivážejí ze světa stále nové exponáty. V současnosti jejich muzeum obsahuje kolem 3 000 položek ze 76 států světa.

Svá pet-artová díla Veronika Richterová pravidelně vystavuje, od 26. dubna bude její výstava k vidění v galerii JCM na zámku v Dobříši. Její tvorbu si lze také prohlédnout v online galerii na autorčině webu, kde nově připravuje pet-shop. Vzhledem k tomu, že se zprávy o jejím neobyčejném umění roznesly i do okolního světa, lze očekávat, že o zákazníky nebude mít česká umělkyně nouzi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu