Zajímavý módní počin mladé české návrhářské značky My Dear Clothing, která svými modely nápaditě poukazuje na zločiny komunismu.

Zajímavý módní počin mladé české návrhářské značky My Dear Clothing, která svými modely nápaditě poukazuje na zločiny komunismu. | zdroj: media-list.cz


Česká módní značka připomíná zvěrstva komunismu

TÉMATA: móda | trička | komunismus | zločiny

user-avatar

yk

5. 03. 2019 | 11:00

Mladá streetwearová značka My Dear Clothing vyrobila novou řadu triček. Nejde ale o trička s motivy, na které jsme u nich běžně zvyklí. Mladí tvůrci totiž tentokrát prostřednictvím jejich módy připomínají důležité milníky z naší novodobé historie. Trička vznikla k třicetiletému výročí Sametové revoluce a prodávat se začala symbolicky k 25. únoru, který máme v paměti ukotven jako den, kdy se u nás v roce 1948 začaly přepisovat dějiny…

Nová trička na první pohled vypadají jako merchandise hardcorové kapely k jejímu aktuálnímu turné. Zdání ale klame! Při bližším zkoumání totiž zjistíte, že tou „kapelou“ je KSČM, jejíž „tour Star & Cherries“ trvala od roku 1948 až do roku 1989. Místo koncertních zastávek jsou na zadní části triček vypsaná nejzásadnější data z doby komunistické nadvlády. Součástí je také stručný popis toho, co se tenkrát odehrálo či jaký to mělo další dopad na dění v tehdejším Československu. 

Celkem je na tričku vyobrazeno jedenáct největších křivd a nespravedlností, které se u nás za komunismu staly. S jejich výběrem pomohl klukům z My Dear Clothing historik. Pomyslná tour začíná únorem 1948, kdy komunisté na dalších 41 let nastolili „vládu jedné strany“. V rychlém tempu pak následují další události jako například zmasakrování členů Junáka, poprava Milady Horákové, proces s československými hokejisty, invaze vojsk Varšavské smlouvy nebo soudní proces s členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe. Poslední zastávku pak představuje 17. listopad 1989. 

Značka My Dear Clothing už v minulost několikrát jasně ukázala, že si s ničím nebere servítky, nebrání se kontroverzi a baví ji bořit zažité mýty i stereotypy. Nejen to je důvod toho, proč k ní mají mladí lidé opravdu silný vztah. Doufejme, že se teď díky tričkům začnou více zajímat o to, jak to kdysi v Československu vypadalo pod vedením KSČM, a uvědomí si, že ne všechny výhody a svobody, kterých si dnes užívají, jsou samozřejmé. Každopádně my jsme z triček nadšení a doufáme, že vy budete také! Budeme moc rádi, když podpoříte dobrou věc a pomůžete tento zajímavý nápad dostat mezi co nejvíce lidí.
user-avatar

yk

5. 03. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu