válkaČeskoslovenskoobjevy

Česká historická plachetnice La Grace vyráží na prestižní závod

+ 2 fotky+ 3 fotky

La Grace bylo jméno korzárské plachetnice českého mořeplavce Augustina Heřmana ze druhé poloviny 18. století. Stejné jméno nese také její přesná replika, kterou vlastníma rukama postavila skupina českých nadšenců. Nyní s ní vyráží na prestižní závod plachetnic Tall Ship Race.

Tomáš Chalupa 3. června 2015

La Grace znamená Půvabná. Přesně tak vypadá nádherná briga, kterou postavili Češi v roce 2008 v Suezském přístavu. Využili původní nákresy i moderní 3D projekce, aby dokázali postavit věrnou repliku lodě jediného českého mořeplavce ve službách Západoindické společnosti – Augustina Heřmana. Vše si tým kolem Josefa Dvorského hradil ze svých zdrojů, na stavbě se podílelo přes 300 dobrovolníků. Části lodě se stavěly také ve Valašském Meziříčí. Dvouleté úsilí, které se neobešlo bez překážek a problémů, nakonec vyústilo ve slavnostní spuštění na vodu v roce 2010.

Už v roce 2011 vyplula na svou první plavbu na Rhodos a do Athén. Brzy se těšila velkému mediálnímu zájmu, který ovšem ještě zvýšilo nešťastné ztroskotání u španělských břehů poblíž města Marbella. Lodi se tehdy v noci za bouře utrhla kotva a skončila na mělčině. Josef Dvorský k tomu pro Českou televizi řekl: „Půjčil jsem milovanou loď cizímu kapitánovi a po deseti dnech jsem byl v noci ze spánku vzbuzen zprávou, co se stalo.“ Tehdy se na opravu lodě složili opět čeští dobrovolníci. „Bylo to jako oprava Národního divadla,“ dodává Dvorský k tehdejší podpoře veřejnosti.

V roce 2013 La Grace opět vyplula a dokonce dokázala zvítězit v dramatickém závodu Mediterranean Tall Ships Regata. Loď také objížděla mnohé námořní festivaly v Itálii a Francii. Nyní se vydává znovu prestižní plachetnicový závod Tall Ship Race. „Letošní ročník se bude konat mezi Irským Belfastem, Norským Aalesundem a Kristiandsendem a Dánským Aaleborgem,“ říká Josef Dvorský. Posádka zde bude obhajovat své vítězství z roku 2013. „Pomýšlet na výsledky, kterých jsme dosáhli minule ve Středomoří, se neopovažuji,“ uvedl pro Českou televizi Dvorský s tím, že jde o hodně těžký závod na oceánu. „Odehrává se v zemích, kde jsou doma špičkové lodě, na rozdíl od závodu v roce 2013, který se plul ve vodách, které dobře znám,“ dodává Dvorský.

Plachetnice La Grace je dlouhá 32 metrů a široká šest metrů, stěžně o výši až 25 metrů nesou plachty o celkové ploše bezmála 400 metrů čtverečních.

Další články

Zavří­t reklamu