válkaČeskoslovenskoobjevy

Česká fotografka chtěla poznat, jak by vypadala, kdyby žila s jinými muži

Česká fotografka chtěla poznat, jak by vypadala, kdyby žila s jinými muži
Zdroj: ditapepe.cz
+ 20 fotek+ 21 fotek

Kdo vlastně jsme a jsme vůbec sami sebou? Co když se jen přizpůsobujeme svému prostředí a očekávání druhých? Tyto znepokojivé otázky si před patnácti lety začala klást česká fotografka Dita Pepe, pro niž je focení druhem terapie.

Ivanhoe 16. prosince 2015

„Jak bych vypadala, kdybych se narodila někde jinde, jinak, jiným rodičům,“ vysvětlovala Dita Pepe v rozhovoru pro CNN, proč se rozhodla samu sebe portrétovat v různých převlecích po boku různých mužů z různých zemí, prostředí a sociálních vrstev. Chtěla ukázat, jak se naše identita pronikavě mění ve vztazích s jinými lidmi, kteří vstoupí do našich životů. Jak člověka ovlivňuje jeho rodina a prostředí, ve kterém se pohybuje. Sama takových změn zažila několik.

„Když jsem byla mladá, měla jsem spoustu osobních problémů a necítila se dobře,“ svěřila se. Její otec byl velmi dominantní, a tak v osmnácti odešla z domova, uchýlila se do Německa, kde se provdala za psychologa Francesca Pepeho, který byl o 14 let starší. Díky němu a jeho podpoře začala dálkově studovat uměleckou fotografii na Slezské univerzitě v Opavě. Během studia se však zamilovala do spolužáka a vrátila se zpět do vlasti. Dnes spolu žijí v Beskydech a vychovávají dvě děti.

Od roku 1999 se Dita Pepe věnuje autoportrétům. Nejprve se fotila s ženami, pak s muži a dětmi. Tímto způsobem hledala samu sebe, neboť focení – jak prozradila – je pro ni formou osobní terapie. Její série Autoportréty s muži vzbudila pozitivní ohlasy i v zahraničí. Podívejte se na některé z nich v naší fotogalerii a zkuste si sami pohrát s oním magickým „CO KDYBY“. Co kdybych žil(a) jinde a s někým jiným? Možná si pak ještě zkuste položit otázku: A co kdybych zůstal/a sám (sama) sebou?

Další články

Zavří­t reklamu