válkaČeskoslovenskoobjevy

Česká důchodkyně vyzvala před 20 lety k zákazu internetu a počítačů. Dnes má tisíce followerů

Česká důchodkyně vyzvala před 20 lety k zákazu internetu a počítačů. Dnes má tisíce followerů
Zdroj: facebook.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

„Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Tak zněla dnes již legendární odpověď nenápadné důchodkyně Věry Pohlové v roce 1999 na anketní otázku deníku Metro. Novináři se jí tehdy zeptali, jak by hodnotila únik informací o sporožirových účtech klientů České spořitelny.

Václav Pokorný 16. října 2019

Před dvaceti lety se do historie českého internetu nesmazatelně zapsala česká důchodkyně Věra Pohlová. V anketě pro deník Metro 17. září 1999 uvedla, že by „ty internety a počítače zakázala”.

Jejímu výroku předcházela aféra kolem sporožirových účtů České spořitelny, v rámci níž neznámý útočník nabízel na prodej přes internet data dvou a půl milionu klientů. Mělo jít o osobní údaje, zůstatky na účtu a pohyby peněz. Po medializaci případu se spekulovalo, že za únikem stojí přímo zaměstnanec instituce.

Kriminalisté komunikovali s pachatelem přes e-mail a 22. září 1999 skutečně zatkli 21letého síťového administrátora v pražském výpočetním centru. O vývoji případu tehdy podrobně informoval například server iDnes.

Názor paní Pohlové okamžitě vzbudil pozornost nejen internetové komunity. Představoval vzorovou ukázku chápání moderních technologií starší generací. Samotný internet tehdy nebyl ani zdaleka tak rozšířen jako dnes a věci jako humorné internetové memy byly v plenkách. Věra Pohlová však byla vizionářkou, která v době nezastavitelného technologického pokroku přišla s univerzální odpovědí na všechny problémy, které v následujících letech ony počítače a internety přinesly. Její tehdejší odpověď je dnes v mnoha souvislostech jedním z nejcitovanějších, nejparodovanějších a často parafrázovaných výroků na českém internetu.

Tato rozhodná dáma si i přes svůj odpor k moderním technologiím vysloužila dokonce vlastní stránku na Facebooku, kterou si již oblíbilo téměř 6 tisíc fanoušků. Její obdivovatele najdete i na Twitteru a značnou pozornost jí věnuje rovněž záznam na české Wikipedii.

V roce 2014 poskytla její údajná vnučka Vendula Pohlová serveru G.cz výpověď, ve které uvedla, že její babička zemřela v roce 2007 a na počítači opravdu nikdy nepracovala. Zprávy prý četla pouze v tištěné podobě a až do své smrti byla velmi vitální, šarmantní dámou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu