válkaČeskoslovenskoobjevy

Česká designérka navrhla korunu pro kambodžského krále

Česká designérka navrhla korunu pro kambodžského krále
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Česká šperkařka a designérka Viktorie Beldová vytvořila korunovační klenoty pro kambodžského krále. Od pondělí jsou k vidění v pražské galerii Kvalitář na Senovážném náměstí.

Yvonne Pokorná 13. prosince 2016

Mladá umělkyně pochází z rodiny Beldů, která se již několik desítek let stará o svatováclavskou korunu. Její otec i dědeček pracovali na její replice. Viktorie tak navázala na rodinnou tradici. Kambodžského panovníka si vybrala, neboť korunovační klenoty se v Kambodži během občanské války ztratily. Kvůli inspiraci se do asijské země osobně vypravila a pokusila se setkat s králem. „Zatím se jí to nepodařilo, ale stále věří, že šanci předat králi jeho nové korunovační klenoty má,“ sdělila ČTK Veronika Pařízková z pražské galerie Kvalitář, která klenoty od 13. prosince vystavuje.

Návrh koruny pro kambodžského krále

Návrh koruny pro kambodžského krále

Při tvorbě koruny Beldovou inspiroval chrám Angkor z 12. století, ukrytý v kambodžské džungli. Jako hlavní materiál použila zlato a stříbro. Do svého návrhu vetkla významné znaky kambodžské kultury jako motivy lotosu nebo posvátného stromu Bódhi. Techniky použité při výrobě přizpůsobila možnostem Kambodže, aby mohly být korunovační klenoty vyrobeny i tam.

Kambodžský král Norodom Sihamoni má k České republice má velmi blízko. V devíti letech odjel do Prahy, kde vystudoval konzervatoř a balet na Akademii múzických umění. Československou metropoli i kulturu si oblíbil. Dodnes umí skvěle česky.

Norodom Sihamoni stojí v čele Kambodže 12 let.

Norodom Sihamoni stojí v čele Kambodže 12 let.

V roce 1975 Sihamoni Prahu opustil a vydal se studovat filmovou vědu do Severní Koreje. Následující rok se však vrátil do rodné země, kde byl spolu s dalšími členy královské rodiny zajat Rudými Khmery, příslušníky kambodžské ultralevicové organizace, jež se brutálními metodami pokoušela v zemi vybudovat čistě agrární společnost. V domácím vězení strávil Sihamoni tři roky.
Těsně před vietnamskou invazí do Kambodže v roce 1979 se Sihamonimu podařilo uprchnout do Číny. Později pobýval v KLDR a počátkem 80. let se usídlil jako baletní mistr ve Francii, kde žil následující dvě desetiletí.

Výstava v galerii na Senovážném náměstí potrvá do 6. února.

Další články

Zavří­t reklamu