válkaČeskoslovenskoobjevy

Češi v roce 1946 zavedli zimní čas, byl to světový unikát

Češi v roce 1946 zavedli zimní čas, byl to světový unikát
Zdroj: Borsod24

Od 1. prosince 1946 do 23. února 1947 byl v Československu aplikován tzv. zimní čas, kdy byly hodiny posunuté o hodinu dozadu. Jednalo se tehdy o světový unikát, nikde jinde nic takového neměli.

Václav Pokorný 12. září 2018

Psal se podzim roku 1946 a Československá republika se rozhodla zavést zimní čas. Národní shromáždění 21. listopadu 1946 zmocnilo zákonem č. 212/1946 Sb., vládu, aby nařízením spustila odchylku od středoevropského času a zavedla zimní čas. Důvodem byl nedostatek výkonu v elektrárnách, jimž se nedostávalo asi 10 % výkonu k překonání ranní a večerní špičky, tedy mezi 7.– 8. hodinou a 16. – 20. hodinou středoevropského času. Zavedení zimního času mělo přispět k příznivějšímu rozložení energetické zátěže a tím k nerušené dodávce elektrického proudu.

Zákon nabyl účinnosti 27. listopadu 1946 a československá vláda pod vedením Klementa Gottwalda vydala týž den vládní nařízení, kterým zavedla zimní čas posunutý o jednu hodinu nazpět oproti středoevropskému času. Od 1. prosince 1946 se tak čas posunul ze 3. hodiny ranní na 2. hodinu a tato změna trvala do 23. února 1947, tedy tři měsíce.

V Československé republice se tato časová úprava použila jen jednou, to však nic nemění na faktu, že jsme byli první zemí, která zimní čas uvedla v život. Dnes se tato úprava používá jen v Irsku a v Chile a v minulosti se aplikovala v Namibii.

Zajímavou skutečností zůstává, že zákon č. 212/1946 Sb. nebyl nikdy zrušen a s československým právním řádem jej převzaly po rozdělení společného státu Česká i Slovenská republika. Jejich vlády tedy stále mají platné zmocnění zimní čas zavést.

Evropská komise se však ústy svého předsedy Jeana-Clauda Junckera nechala nedávno slyšet, že navrhne zrušit střídání zimního a letního času, a pokud návrh schválí Evropský parlament i všechny členské státy, bude opět platit jednotný čas.
Související články

Další články

Zavří­t reklamu