válkaČeskoslovenskoobjevy

Češi ohromili svět prvním filmem, o jehož ději rozhodují diváci

Před 50 lety přišel na svět revoluční filmový projekt Kinoautomat, vytvořený pro světovou výstavu EXPO’67 v Montrealu. Češi jím ohromili svět. Základem projektu byl první interaktivní film světa, Člověk a jeho dům, nadabovaný pro tento účel anglicky. Byl to film, kde diváci mohou zasahovat do průběhu děje.

Václav Pokorný 29. září 2017

Film se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, na jeviště před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat. Film je pojat jako situační komedie a jeho zápletka se točí okolo obyvatel jednoho činžovního domu, přičemž hlavní hrdina pan Novák (Miroslav Horníček) je pro publikum zároveň i průvodcem příběhu.

Na Kinoautomat se v Montrealu stály mnohahodinové fronty.

Na Kinoautomat se v Montrealu stály mnohahodinové fronty.

Tento projekt autora Radúze Činčery vzbudil na světové výstavě EXPO’67 v Montrealu nadšení jak laické, tak odborné veřejnosti. Z projektu se stal díky geniálnímu nápadu a skvělé zábavě hit celé výstavy a stály se na něj mnohahodinové fronty. Projevili o něj zájem i američtí filmoví giganti Paramount Pictures a Universal Studios. Jen kvůli zvůli komunistických úřadů nemohl být nasazen k promítání po světě, ačkoli byl o něj po výstavě nebývalý zájem. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala o čtyři roky později v kině Světozor a slavila velký úspěch. V roce 1972 byl Kinoautomat jako „ideologicky nepřípustný“ rozhodnutím komunistů zakázán, a zařadil se tak na několik desítek let do pomyslného trezoru mezi řadu jiných vynikajících filmů takzvané nové vlny.

Další články

Zavří­t reklamu