Hoteliér James Brock lije na nezvané hosty kyselinu. St. Augustine, Florida 1964 | zdroj: internet


Tohle se opravdu stalo: Hoteliér - rasista poléval černochy v bazénu kyselinou

TÉMATA: usa

Léto roku 1964 bylo v americkém státě Florida obzvlášť horké. Horko ovšem nebylo tím pravým důvodem, proč do hotelového bazénu skočila skupinka černochů. Šlo o záměrnou provokaci ze strany černošského hnutí, jež měla přitáhnout pozornost světové veřejnosti k problému rasové segregace v USA. Díky následnému incidentu americký kongres po dlouhých obstrukcích konečně schválil zákon o lidských právech. Nechtěně se o to zasloužil jeden přehnaně „čistotný“ hoteliér.

user-avatar

Ivanhoe

9. 09. 2014 | 00:30

Lití kyseliny do bazénu

Události předcházelo zatčení černošského vůdce Martina Luthera Kinga ve floridském městečku Saint Augustine 11. června 1964. King se totiž dožadoval obsluhy v hotelové restauraci Monson Motor Lodge, kam měli černoši zapovězený přístup. Byl obviněn z nedovoleného vniknutí na cizí pozemek.

Protesty před restaurací Monson na Floridě (1964)

Z vězení King poslal dopis svému příteli rabínovi a požádal jej o pomoc. Za týden před vchodem do inkriminované restaurace klečel na zemi tucet židovských rabínů a hlasitě se modlili za černošská práva. Všichni hned putovali za mříže. Šlo o nejmasovější zatčení rabínů v dosavadní americké historii.

Incident v hotelu Monson Motor Lodge na Floridě

Protesty vyvrcholily 18. června 1964, kdy do hotelového bazénu skočila skupina aktivistů převážně tmavé pleti. Manažeru hotelu Jamesovi Brockovi ruply nervy, přivolal polici a do bazénu nalil silně žíravou kyselinu chlorovodíkovou, aby z něj ráchající se černochy vypudil. Byl přitom vyfocen a ikonická fotka přinesla jemu i hotelu Monson Motor Lodge nechtěnou publicitu na titulních stránkách novin.

Incident v hotelu Monson Motor Lodge na Floridě 1964

Pod tlakem rozhořčeného veřejného mínění zatlačil americký prezident Lyndon B. Johson na americký kongres, aby konečně schválil zákon o lidských právech, který by definitivně ukončil rasovou segregaci a diskriminaci. Podařilo se.

Incident v hotelu Monson Motor Lodge na Floridě v roce 1964

Bývalý válečný veterán, vzorný křesťan a člen zednářské lóže James Brock nepřetržitě řídil hotel dalších 40 let, než jej prodal jinému hoteliérovi. Ten památné místo černošského odporu navzdory protestům bývalých aktivistů zboural a v roce 2005 na jeho místě vystavěl nový hotel Hilton.  

Podívejte se, jak policie tehdy zasahovala proti aktivistům

Incident v hotelu Monson Motor Lodge na Floridě v roce 1964

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

9. 09. 2014 | 00:30

Zavří­t reklamu