válkaČeskoslovenskoobjevy

Černé zuby byly v Japonsku symbolem krásy. Chránily také před zubním kazem

Černé zuby byly v Japonsku symbolem krásy. Chránily také před zubním kazem
Zdroj: thevintagenews.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Ohaguro - tak zní název japonské tradice začerňování zubů, která vznikla primárně jako ochrana před zubním kazem. Ve starších dobách plnila ale také estetický význam.

Simona Knotkova 26. ledna 2020

Zatímco dnes prahneme po zářivě bílém chrupu, v jiných časech a v jiných kulturách byly symbolem krásy černé zuby. Nepředstavujte si pod tím zkažené pahýly kdysi celých zubů. Ohaguro mělo zuby před zubním kazem naopak chránit, což byl vlastně i původní smysl této tradice. V Japonsku se jí (především mezi aristokracií) dařilo až do konce období Meidži, tedy cca do roku 1912.

První zmínky o začerňování zubů se objevují například v románu Příběh prince Gendžiho z roku 1008. Podle vykopaných koster s černými zuby datovaných do období Kofun (cca 250 až 538 n. l.) je ale tradice ještě staršího data.

Hlavní složkou tmavohnědého roztoku, který se k barvení používal, byl octan železitý, jenž se získával rozpuštěním železných pilin v octu. V kombinaci s rostlinnými tříslovinami roztok zčernal a stal se nerozpustitelným ve vodě. Zuby jím potřené byly odolné vůči zubnímu kazu a porušení skloviny. Barvení se opakovalo každý den, nebo jednou za pár dní podle potřeby.

Dnes se v rámci divadelních her či festivalů používá k začernění zubů nejčastěji inkoust a vosk na zuby.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu