Černé díry jsou ve skutečnosti optické klamy podobné hologramům, tvrdí studie.

Černé díry jsou ve skutečnosti optické klamy podobné hologramům, tvrdí studie. | zdroj: dailymail.co.uk


Černé díry jsou ve skutečnosti dvourozměrné, tvrdí vědci

TÉMATA: vesmír | teorie | černé díry

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2016 | 11:30

Zdá se, že jen máloco ve vesmíru tak fascinuje vědce jako černé díry. Neustále o nich spekulují a vymýšlejí teorie, z nichž některé jsou hodně novátorské. Například ta, která tvrdí, že černé díry jsou jen dvourozměrné.

Černou díru si lze představit jako basketbalový koš. Jeho síťka je ale navinutá na obroučku, takže vlastně neexistuje třetí rozměr, tedy hloubka. Míč vhozený do takového koše zůstane na jeho povrchu. Tak nějak si vědci představují černé díry podle nejnovějšího 2D modelu.

Leonard Susskind v roce 1990 předpovídal, že vesmír ke svému fungování potřebuje jen dva rozměry. Pak fungují jak zákony gravitace, tak i Einsteinova Teorie relativity. Jenže vesmír nejspíš dvourozměrný není, což se ale nedá říct o černých dírách. Ty jsou ve skutečnosti jen optickými klamy, něčím, co je podobné hologramu. Žádná díra to ve skutečnosti není, je to plocha, jejíž okraj tvoří horizont událostí. Hmota a objekty, které do díry spadnou, ve skutečnosti nespadnou do díry, ale zůstanou na jejím povrchu v gravitačních výkyvech.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu