válkaČeskoslovenskoobjevy

Černé díry jsou dveře do jiných galaxií, tvrdí výzkumníci

Černé díry jsou dveře do jiných galaxií, tvrdí výzkumníci
Zdroj: dailymail.co.uk

Uprostřed černých děr leží oblast zvaná gravitační singularita. Časoprostor se tam zakřivuje do nekonečna a nemůže tímto bodem proniknout hmota ani světlo. Nový výzkum však tvrdí, že právě toto mohou být vstupní dveře do červí díry vedoucí do jiných galaxií.

Tomáš Chalupa 15. srpna 2016

Fyzici z Fyzikálního institutu ve Valencii přišli s novou teorií ohledně černých děr. Gravitační singularita je podle nich nedokonalost nebo porucha v časoprostorové struktuře vesmíru a může sloužit jako brána do nekonečně dlouhého tunelu, tzv. červí díry. Ty mohou vést do jiných galaxií.

„Černé díry jsou jako laboratoř, kde si lze hrát s novými teoriemi gravitace,“ říká Gonzalo Olmo z Fyzikálního institutu. Zároveň podotýká, že celý koncept je třeba brát jen jako teorii, k žádnému cestování galaxiemi se rozhodně černé díry použít nedají. „Už proto, že červí díra ve středu singularity je nesmírně malá. Má velikost menší, než je jedno jádro atomu,“ vysvětluje Olmo.

Člověk tedy červí dírou projít nemůže, ale části hmoty takto mohou pozvolna, po jednotlivých částech putovat z černé díry do jiné části vesmíru. „Neplatí tak premisa, že gravitační singularitou neprojde vůbec nic,“ dodává vědec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu