válkaČeskoslovenskoobjevy

Černé díře z ničeho nic zmizela korona

Černé díře z ničeho nic zmizela korona
Zdroj: livescience.com

Černá díra, to je objekt ve vesmíru, který se mimo jiné vyznačuje velkou energetickou koronou, takzvaným horizontem událostí. Co když ale taková korona zmizí a černá díra ji nemá? Pro vědce je to hlavně spousta nevyřešených otázek.

Tomáš Chalupa 10. srpna 2020

Vědci pozorovali zmizení korony u černé díry, které proběhlo před miliony let, ale protože šlo o velmi vzdálenou černou díru, informace o tom máme až dnes. Vědci se nejprve domnívali, že je něco špatně s daty, která získali. Že by černá díra nejprve měla svou koronu a po nějakém čase korona zmizela, to ještě nikdy nikdo neviděl.

První pozorování ukazovalo naopak, že zářivost korony černé díry se zvětšuje. Po 160 dnech ale najednou začala prudce klesat, až zmizela docela.

Korona se vytratila mezi červnem a srpnem roku 2018, tedy za necelé tři měsíce. Tím to ale neskončilo. V následujícím roce docházelo k enormním výkyvům, kdy černá díra během pouhých osmi hodin změnila svou zářivost tak, že zářila i stonásobně více, aby pak opět zcela zářit přestala. V tomto čase se nicméně korona zformovala znovu a dnes ji černá díra opět má.

„Viděli jsme nejen zmizení korony, ale také její znovuobnovení, což nebylo nikdy předtím spatřeno,“ říká k tomu astronomka Erin Kara. „To nám pomůže porozumět, jak je korona zahřívána a energeticky napájena,“ dodává.

Podle všeho zřejmě za celým fenoménem stojí nějaká hvězda, která se dostala příliš blízko k černé díře. Ta ji doslova roztrhala na kusy a pohltila do sebe, čímž ji proměnila na plazmu. Ta pak narušila magnetické pole obklopující černou díru, čímž způsobila, že se korona i všechny okolní objekty propadly do černé díry a zmizely. Pokud je tento předpoklad správný, znamenalo by to, že se korona nachází ve velké blízkosti od černé díry, zhruba v poloviční vzdálenosti Země od Slunce. Každopádně vědci nyní černou díru dále sledují, aby své domněnky potvrdili. „Možná uvidíme ještě další zajímavé věci,“ uzavírá Kara.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu