válkaČeskoslovenskoobjevy

Černá díra se vyhýbá pohledům teleskopů, vědcům to vrtá hlavou

Černá díra se vyhýbá pohledům teleskopů, vědcům to vrtá hlavou
Zdroj: Wikiemdia Commons
+ 14 fotek+ 15 fotek

Již nějakou dobu uniká pozornosti astronomů obří černá díra. Nachází se v srdci klastru Abel 2261 a je to mimořádné těleso vážící jako 3 miliardy sluncí, ale možná ještě násobně více. Vše je zatím jen odhad, protože černou díru je velmi těžké spatřit, jako by se teleskopům vyhýbala.

Tomáš Chalupa 7. ledna 2021

Vědci už například zkoumali data u teleskopu observatoře Chandra, a to opakovaně v letech 1999 a 2004. Hledali klasické stopy, jako jsou rentgenové paprsky, které černé díry často emitují. Nenašli ale vůbec nic. Stejně bezúspěšně dopadlo pátrání astronoma Kayhana Gultekina a jeho kolegů z Michiganské univerzity. Ti dokonce počítali s variantou, že se černá díra přesunula z jádra klastru někam více na okraj, což bylo sice nepravděpodobné, ale přesto možné vysvětlení. Ale ani průzkum dat z Chandry z roku 2018 nepřinesl žádný výsledek. Hledat černou díru v klastru vzdáleném 2000 světelných let je samo o sobě velmi složité. Pokud navíc ta díra nějak putuje vesmírem a nenachází se na obvyklých místech, pak je to doslova hledání jehly v kupce sena.

Thumbnail # Vzdálená černá díra září každých 9 hodin a nikdo neví proč
Mohlo by Vás zajímat:

Vzdálená černá díra září každých 9 hodin a nikdo neví proč

V hledání nepomohly ani data z Hubbleova teleskopu, takže nyní zbývá poslední naděje jen v jeho nástupci – teleskopu Jamese Webba, který ale ještě nebyl umístěn na oběžnou dráhu a počítá se s ním v roce 2021. Pokud ani tento teleskop nenajde černou díru, pak bude existovat jediné vysvětlení, a sice že se přesunula totálně mimo centrum klastru. To by byl zásadní zvrat v celém případu ztracené černé díry a muselo by se s hledáním začít od znova na úplně jiných základech. Otázkou pak samozřejmě je, jak je možné, že černá díra takto putuje a proč.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu