válkaČeskoslovenskoobjevy

Černá díra 100 000 krát větší než Slunce byla objevena v naší galaxii

Černá díra 100 000 krát větší než Slunce byla objevena v naší galaxii
Zdroj: messagetoeagle.com

S objevy kolem černých děr se v poslední době roztrhl pytel. Zatímco dřív se o nich jen spekulovalo, nyní astronomové objevují stále nové a nové. Jedna poměrně velká leží přímo v Mléčné dráze.

Tomáš Chalupa 16. září 2017

Novou černou díru o velikosti 100 000 krát větší, než je naše Slunce, objevil japonský radioteleskop Nobeyama. Japonští astronomové díky němu objevili oblak plynu vycházející téměř ze samého středu Mléčné dráhy. Plyn unikal mnoha směry a rychlostmi pryč do prostoru. Uvnitř oblaku vědci spatřili cosi jako jeho jádro, které obíhá kolem silné gravitační síly. Tou může být jedině obří černá díra.

Podle astronomů jde o nový typ černé díry. Tato není zdaleka největší, jaká kdy byla spatřena, jde spíše o černou díru střední velikosti. Vědce spíše než velikost zajímá, jak se černá díra dostala do této pozice. Dalším studiem této díry se vědci chtějí dozvědět více o procesu, jakým se černé díry formují v centru galaxie. Podle některých teorií se tak děje tím, že černá díra pohlcuje ostatní menší černé díry v okolí. Ovšem na jakékoliv závěry je ještě brzy, vědce čeká ještě mnoho práce, než zjistí, jak vlastně tato černá díra v centru naší galaxie vznikla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu