Tajemná a vzácná odrůda Black Diamond roste jen ve výšinách v Tibetu.

Tajemná a vzácná odrůda Black Diamond roste jen ve výšinách v Tibetu. | zdroj: odditycentral.com


Černá diamantová jablka jsou unikát, o kterém jste nejspíš nikdy neslyšeli

TÉMATA: jablka | plodiny | tibet | čína

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 01. 2019 | 08:00

Jakou barvu má jablko? Černá asi nebude správná odpověď, to ví i malé dítě. Ale překvapivě tomu tak není. Na světě existují černá diamantová jablka, jen se o nich bohužel málo ví. Rostou totiž v Tibetu a ten, jak známo, není příliš dobře spojen se světem.

Černá jablka jsou odrůda vyšlechtěná z čínských jablek Hua Niu. To je poměrně běžná červená odrůda pěstovaná v Číně (u nás známá pod názvem Red Delicious). Svou unikátní temnou až černou barvu mají díky oblasti Nyjing-čchi, nacházející se v Tibetu.  Rostou jen v jednom sadu ve výšce 3100 metrů nad mořem a ten patří čínské společnosti Dandong Tianluo Sheng Nong E-Commerce Trade Co.

Rozdíly v denních a nočních teplotách jsou v této oblasti obrovské, což má za následek, že jablka mají velký přísun slunečního záření, ale i ultrafialových paprsků. Slupka jablek je tak velmi tmavá, variuje mezi odstíny temně fialové až téměř černé.

Černá jablka se pěstují v omezeném množství, a jsou tudíž velmi drahá. Stromy začínají nést plody až po osmi letech, zatímco běžné jabloně rodí už po 4 letech.  A pouze 30 procent plodů má požadovanou barvu a rozměry. V běžném supermarketu se odrůda Black Diamond nikdy neobjeví, kupují se ve specializovaném obchodě, kam chodí jen movití klienti. Prodávají se v dárkovém balení po 6 až 8 jablcích. Loni byla uvolněna malá série do prémiových obchodů ve velkých čínských městech a byla prý hned pryč.

Pro vědce a odborníky na tento typ plodin je odrůda Black Diamond stále velkou neznámou. Čína totiž neuvolňuje příliš mnoho informací o těchto jablcích a vše, co se ví, jsou spíše obecná fakta. Dokonce existují odborníci, kteří se domnívají, že žádná taková jablka ve skutečnosti neexistují. Fotografie těchto plodů jsou prý upraveny a skutečná barva není taková, jak je prezentováno. Bohužel zde v českých podmínkách zatím nemáme příliš možností, jak zjistit, kde je pravda.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 01. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu