válkaČeskoslovenskoobjevy

Centrum naší galaxie před miliardou let explodovalo do 100 000 supernov

Centrum naší galaxie před miliardou let explodovalo do 100 000 supernov
Zdroj: sciencealert.com

Jádro Mléčné dráhy je poměrně klidné místo, tedy kromě toho, že se v něm nachází ne příliš aktivní černá díra. Ale nebylo tomu tak vždycky. Před miliardou let se odehrálo v jádru Mléčné dráhy něco opravdu pozoruhodného. Série explozí, jakou zdejší vesmír neviděl.

Tomáš Chalupa 3. února 2020

Uprostřed Mléčné dráhy je jádro s velkou hustotou hvězd, které se táhne v délce 490 milionů světelných let. Uprostřed toho všeho trůní Sagittarius A, což je velká černá díra. Na centrum Mléčné dráhy se dívají astronomové pomocí velmi velkého teleskopu VLT (Very Large Telescope), a mají tak unikátní možnost studovat nejen současnost, ale i historii naší galaxie.

Vědci zjistili, že k velkému vzniku a formování hvězd v centru galaxie došlo před miliardou let. Bylo to poměrně rychlé a velmi dramatické. Během zhruba 100 milionů let, což je z hlediska vesmíru opravdu chvilka, vznikla masa hvězd 42 milionkrát větší než naše Slunce.

To je v příkrém protikladu s tím, jak pomalu se tvoří v centru naší galaxie hvězdy nyní. Tehdy vzniklo mnoho nádherných zářivých hvězd, které ale měly jen velmi krátkou životnost. Po pouhých 10 milionech let explodovaly do supernov. V centru naší galaxie se tak nejprve mnoho hvězd „narodilo“, aby záhy všechny zase explodovaly. Byla to jedna z nejvíce energetických událostí v dějinách naší galaxie. To vše nám umožnil pohled do vesmíru pomocí zmíněného VLT teleskopu. Ten se mimochodem skládá ze čtyř teleskopů, každý o průměru 8 metrů. Nachází se v Chile na hoře Cerro Paranal. Unikátní zařízení dává jedinečnou příležitost vědcům pochopit celé dějiny naší galaxie.

Další články

Zavří­t reklamu