válkaČeskoslovenskoobjevy

Celebrity objektivem Grega Gormana: Největším pohodářem byl Leonardo DiCaprio

Celebrity objektivem Grega Gormana: Největším pohodářem byl Leonardo DiCaprio
Zdroj: celebrity.photogrist.com
+ 18 fotek+ 19 fotek

Více než 40 let fotí americký fotograf Greg Gorman nejslavnější tváře na světě. Právě na nich si zdokonalil své fotografické umění a vyvinul jedinečný styl, pro který se stal uznávanou kulturní ikonou. Loni získal cenu fotografa roku.

blondie 6. října 2015

Šestašedesátiletý fotograf Greg Gorman (* 1949) začal s focením v roce 1968, když si půjčil od kamaráda fotoaparát a šel fotit Jimmyho Hendrixe na koncert. O dva týdny později ve focení pokračoval – zvěčnil Jima Morrissona, po něm Janis Joplinovou, Joe Cockera a další rockové hvězdy. Velmi rychle v něm uzrálo rozhodnutí stát se fotožurnalistou a přihlásil se ke studiu fotografie na Kansaské univerzitě.

Později přešel na Univerzitu Jižní Kalifornie v Los Angeles a začal studovat kinematografii. Brzy zjistil, že chce fotit celebrity. Za 35 dolarů dělal hercům podobenky a s vytrvalostí sobě vlastní postupně pronikl na hollywoodskou scénu. Zároveň měl možnost i fotit slavné hudebníky, jako třeba Davida Bowieho nebo Toma Waitse.

Tou dobou se také rodil jeho typický styl. Gorman své rané snímky považuje za snadno zaměnitelné a nepřikládá jim žádný význam. Svůj talent si vytříbil až focením celebrit, jejichž individualitu se snažil zachytit. Většinou spolupracoval s herci a zjistil, jak pouhý pohled očí nejenže odkrývá osobnost jedince, ale může jít ještě dále. „Pro mě je fotograf nejúspěšnější, když nezodpoví všechny otázky a ponechá prostor pro představivost,“ prohlásil Gorman.

Fotograf Greg Gorman na výstavě svých černobílých portrétů

Fotograf Greg Gorman na výstavě svých černobílých portrétů

Gorman upřednostňuje černobílé snímky a mistrně pracuje se světlem a stínem, stejně jako to ovládal v 16. století malíř Caravaggio. Hra světla a stínu mu umožňuje vnášet do fotek jisté tajemno i onen kýžený prostor pro imaginaci.

V 80. letech se jeho portréty staly intimnějšími tím, jak se s fotoaparátem víc přibližoval ke svým objektům a snímal je zpříma. Ve stejné době začal dělat také akty, a to jak žen, tak i mužů, které vzhledem ke své sexuální orientaci později upřednostňoval.

Přemluvit k focení aktů modelku a manželku Davida Bowieho nebyl před 20 lety problém, dnes už se tomu celebrity spíše brání.

Přemluvit k focení aktů modelku a manželku Davida Bowieho nebyl před 20 lety problém, dnes už se tomu celebrity spíše brání.

V 90. letech dál pracoval s přirozeným světlem jako s jedním ze svých hlavních nástrojů, fotil akty v přírodě a dál portrétoval celebrity. Pozornost věnoval mladým, vycházejícím hvězdám, jako Leonardu DiCapriovi, Bradu Pittovi nebo Johnnymu Deppovi, v nichž vycítil jejich vnitřní potencionál ještě před tím, než se proslavili. „Leo byl jedním z nejuvolněnějších, nejpohodovějších lidí, jaké jsem kdy fotil,“ svěřil se. „Podívejte se na contact sheet a uvidíte na fotkách tolik různých pohledů,“ dodal.

Mnoho tváří Leonarda DiCapria

Mnoho tváří Leonarda DiCapria

V roce 1994 se mu splnilo přání, když mohl fotit hvězdu ze svých dětských snů Sophii Lorenovou. „Od dětství jsem si přál fotit tři lidi, a to Sophii Lorenovou, Brigitte Bardotovou a Ginu Lollobrigidu,“ prozradil. „Sophii jsem fotil v Římě pro magazín Detour. Sama přijela autem na focení, sama si udělala make-up i účes… Při obědě mi řekla: ´Víš, Grege, mně ve skutečnosti není 60, ale třikrát dvacet.“

Italská herečka Sophia Lorenová

Italská herečka Sophia Lorenová

V posledních projektech však Greg Gorman překvapuje změnou svého stylu. Začal totiž cestovat po USA a fotit běžné Američany. Znamená to snad, že pomalu končí éra obsedantní posedlosti celebritami a začíná fascinace obyčejnými, neznámými lidmi? To teprve ukáže čas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu